Saxofon je hudební nástroj se zajímavou historií, který si většina lidí spojí s jazzovou hudbou. Na obrázku hudebníka se nachází tři drobné rozdíly, zkuste je najít.
O největší rozvoj a vylepšení klasického nástroje se postarali francouzští vývojáři. Ze Saxových rukou vyšlo původně dokonce 14 nástrojů tohoto typu. Krom jiného také saxofony C a E, které se snáze používaly v orchestru. Málokterý z těchto modelů však přetrval až do 20. století. Typy C se přestaly používat už ve 30. letech. V praxi se tak uplatnily jen 4 z celého souboru. Konkrétně šlo o alt, soprán, tenor a baryton. Co dalšího tyto nástroje skrývají?
Patenty a největší nástroj
Dvěma klapkám na saxofonu vděčíme za přesun tónu o oktávu výš. Jde o tzv. oktávové klapky. Ty původní patentované v roce 1846 měly ovládání právě těchto klapek samostatně. Až v roce 1890 se objevil mechanismus, který využíval obě jedním tahem, což platí i dnes. První skladba napsaná přímo pro saxofon ještě před jeho oficiálním patentováním byla Hymne Sacré od Hectora Berlioza. Jak rychle najdete na dvojici obrázků 3 rozdíly?
Lidé tento hudební kousek mohli poprvé slyšet dne 3. února 1844 v Paříži. Kromě samotného saxofonu tvořily obsazení saxový roh, saxtuba a saxtromba. Největší nástroj světa z této kategorie je subkontrabasový saxofon. Jde o kus vysoký 3 metry, tedy téměř jako 2 dospělé osoby. Nejspodnější tón, který na něm lze vydat, je pro člověka jen tak tak slyšitelný. Má totiž frekvenci 25,95 Hz. Pro hodně lidí je saxofon synonymem pro jazz.
Postoj papeže i nacistů
U zrodu tohoto hudebního stylu však vůbec nestál. Na první jazzovou nahrávku se dostal až u kapely America´s 6 Brown Brothers. Došlo k tomu roku 1911, ale před nástrojem byla ještě dlouhá cesta na hudební výsluní. Téměř božskou postavou je pro většinu hráčů John Coltrane, jeden z největších saxofonistů všech dob. V San Franciscu má dokonce i náboženskou komunitu. Jestli stále tápete, podívejte se na okno, obložení zdi a zeď samotnou.
Papež Pius X. zakázal saxofony v sakrální hudbě, což platí dodnes. Neměli ho rádi ani nacisté, kteří v něm viděli symbol dekadentní americké kultury. Prvním hráčem na plastový saxofon byl otec moderního jazzu Charlie Parker. Tři drobné rozdíly na obrázku hudebníka není vůbec jednoduché odhalit. Pokud máte pocit, že jste je nenašli dost rychle, nebo jednoduše potřebujete své dovednosti dále potrénovat, vrhněte se rovnou na další optické hádanky.