Horníci si mysleli, že nalezli prvního draka na světě. Objevili nejlepší zkamenělinu dinosaura svého druhu, která kdy byla nalezena

Před více jak 110 miliony let se tento plátovaný býložravec proháněl na území, které je dneska východní Kanadou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tvor známý jako Nodosaurus se vyskytoval na území dnešní Kanady v době před 110 miliony let. Nález horníků je nejlepší dochovanou fosilií tohoto mohutně „oplechovaného“ býložravce, jaká byla kdy nalezena. V květnu letošního roku se horník Shawn Hunk pomocí těžké techniky prokousával hlubinami naší planety. Netušil, že se brzy setká s drakem a že v dole najde něco, co bude určitě stát za podrobné prozkoumání.

Byl to den jako každý jiný

To pondělí začalo zcela totožně jako každé jiné v dole Milénium. Ten je širokou jámou na sever od Fort McMurray v Albertě a provozuje ho energetická společnost Suncor. Funkův bagr si hodinu za hodinou prokousával cestu dolů skrze horninu tvořenou pozůstatky rostlin a živočichů starých více jak 100 milionů let. Byl to jediný pravěký život, který operátor bagru pravidelně vídal. Za 12 let práce tu narazil leda na kousky dřeva nebo část kmenu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jenže tentokrát se měl setkat s něčím jiným. Kolem půl druhé odpoledne narazil na něco mnohem tvrdšího, než byla okolní skála. Z terénu se odlouply podivně zabarvené hrudky a sjely mu rovnou ke stroji. Během dalších minut on a jeho vedoucí Mike Gratton začali kousky skládat k sobě. Bylo to zkamenělé dřevo nebo kousky žeber? Pak objevili podivný vzorec – řadu za řadou pískově hnědých disků s výrostky.

Nodosaurus, seznamte se

Skoro o šest let později se vypravujeme do přípravné fosilní laboratoře Královského Tyrrelova muzea paleontologie. Téměř jeskynní skladiště hučí ventilací a všude bzučí brousky, které z kamenů dobývají cenné exempláře. Zajímá nás ale masa kamenů v rohu místnosti. Pro paleontology je Nodosaurův stupeň zachovalosti jako výhra v loterii. Byl způsoben rychlým pohřbením tohoto tvora v hlubinách moře, kam se dostal.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ač se jednalo o obrovského ještěra, pro vědce mají cenu mikroskopické částečky. Jedná se totiž o pozůstatky původního zabarvení tvora. Badatelé tak mohou kvalitně rekonstruovat celý jeho tvar včetně správné barvy. Muzeum odkryje Nodosaura jako hlavní exponát na výstavě zkamenělin, které byly získány právě v dolech Alberty. A veřejnost netrpělivě čeká, jak bude vypadat kanadský posel dávné minulosti, kterého našel horník s bagrem.

Zdroj: NationalGeographic

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Zobrazit další články