Bez zdravého zraku to nepůjde: Najít odlišného smajlíku na obrázku je tak extrémně těžký úkol, že ho zvládlo jen 0,2 % lidí

Smějí se, mračí, radují či pláčou a dneska jsou obvykle animovaní. První jednoduchý emotikon však použil vysokoškolský profesor. Od té doby mají za sebou bohatou historii.

i Zdroj fotografie: PGDSontay
                   

Pitvořící se obličeje používají lidé v SMSkách, e-mailech, komunikačních aplikacích i komentářích na sociálních sítích. Každý má své oblíbené a také neustále přibývají další. Hravost, radost, smutek, vztek a láska či ironie. To jsou asi hlavní emoce, které lze vyjádřit smajlíky. Proto mají v digitálním světě stále úspěch a neustále se také mění. Podle statistik je nejpoužívanějším modelem smějící se smajlík se slzami. Odkud se ale tyto symboly vlastně vzaly?

Zrod na papíře

Svůj mezinárodní den mají 17. července, kdy jsou většinou představeny nové modely. Například zombie, kojící žena nebo dinosaurus. Historicky první smajlík měl na svědomí americký vysokoškolský profesor Scott Fahlman. V roce 1982 ho totiž použil ke vzkazu pro své kolegy. Chtěl totiž tehdy oddělit vážný text od vtipu, takže vymyslel „:)“ jako úsměv a „:(“ jako ukázku hněvu nebo smutku. Teď se zaměřte na tento optický test – který z úsměvů na obrázku se liší od ostatních?

iZdroj fotografie: PGDSontay

Vyjádření úsměvu se velmi rychle ujalo, vážný získal nakonec trochu jinou konotaci. Trochu jinak představili zrod emotikonů tvůrci filmu Forrest Gump. Tom Hanks tam otiskl vousatý obličej do žlutého trička. Rostoucí popularita symbolů jim později zařídila i vlastní snímek, konkrétně Textopolis. V něm jednotlivé obrázky nadšeně čekají na to, až je lidé použijí ve zprávě. Nové možnosti přinesla do jejich světa také rozvíjející se umělá inteligence.

Obrázek z pláže skrývá chybu, odhalit ji však zvládlo jen 6 % lidí: Najdete ji, nebo pohoříte jako zbylých 94 %?

Výroba vlastních smajlíků

Dnes je totiž už možné snímat váš výraz obličeje a vytvořit podle něj emotikon. Pokud tedy spatříte někoho, jak se v autobuse pitvoří do telefonu, asi bude dělat právě tohle. Staré smajlíky byly ovšem jen soustavou běžně užívaných interpunkčních znamének. S vývojem technologie přišly nejdřív barevné verze a další obrázky, posléze i animace. Sociální sítě znamenaly obrovský boom dalších samolepek a podobných prvků. Tady je řešení dnešního rébusu.

iZdroj fotografie: PGDSontay

Emotikony už dávno opustily hranice běžných symbolů. Reagují také na populární kulturu nebo politické skandály. Kromě nich jsou populární také gify, krátké opakující se sekvence například z filmů či her. Jeden ze smajlíků lišící se mírně barvou neujde pozornosti jen těch nejbystřejších jedinců. Ať už jste byli úspěšní, nebo jste si s úkolem marně lámali hlavu, vyzkoušejte další podobné optické výzvy a pořádně potrénujte svůj mozek.

Jak se vám v rébusu vedlo?

Zdroj: PGDSontay
Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Zobrazit další články