Invaze obřích sršní v přírodě. Strašidelný hmyz, který útočí pouze v jednom konkrétním případě

Přízvisko „vražedný“ získal tento druh sršně na sociálních sítích, kde mělo vzbudit strach a tajemno. Podívejme se na ně blíž.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Jeho vědecký název je Vespa mandarina, český sršeň mandarínská a je doma ve východní a jižní Asii, pevninské jihovýchodní Asii a některých částech Ruska. Obvykle si tyto sršně staví hnízda pod úrovní terénu nebo v norách, které předtím vyhloubili hlodavci a další zvířata. Přízvisko vystihuje, jak agresivní dokáže tato sršeň být vůči ostatním druhým včel, vos nebo dalších sršní. Obvykle jich stačí několik na likvidaci celého včelího úlu.

Jak je velká a jak vypadá

Jedná se o největší druh sršní na planetě. Většina zástupců je dlouhá asi 5 centimetrů s rozpětím křídel do 7 centimetrů. Samotná velikost sršně způsobuje, že její bzučení je slyšet dávno předtím, než ji uvidíte fyzicky. Královny, dělnice i trubci vypadají docela podobně a krom velikosti se liší jen v detailech. Dělnice jsou mnohem menší a nemnoží se. Značky a zabarvení jsou identické, trubci však postrádají žihadlo.

iZdroj fotografie: Pixabay

Bez ohledu na pohlaví je hlava světlejší, čelisti jsou oranžové a mají dvě černá kusadla určená ke kopání. Tělíčko je tmavě hnědé se dvěma velkými křídly. Žihadlo sršně mandarínské je masivní a přes centimetr dlouhé, takže pronikne i oblečením. Jed je extrémně silný a i pro člověka velmi bolestivý. Je zvláště silný kvůli kombinaci neurotoxinů. Není z podstaty jedovatý, ale má potenciál zabít podle odolnosti zasaženého jedince.

Rizikovost jedu sršně pro člověka

Pokud není člověk alergický, musí se obávat pouze vícenásobného zásahu tímto jedem, což platí i pro zcela zdravé jedince. Příčinou úmrtí je obvykle anafylaktický šok nebo zástava srdce. Statisticky ovšem tento jed stojí za smrtí člověk velmi sporadicky. Entromolog Masato Ono popsal zkušenost s jedem jako „horký hřebík zaražený do mé nohy“. Obecně ovšem platí, že sršně nejsou agresivní, pokud je někdo neprovokuje.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud se cítí ohrožení, brání se útoky a bodáním. Pokud se setkáte jen s jedním, šance na útok je velmi malá, pokud narazíte na hnízdo, je to jiná situace. V případě, že na vás zaútočí celé hnízdo, vyhledejte neprodleně lékařskou pomoc. Obecně vzato se ale není třeba nijak obávat, hmyz obecně útočí jen tehdy, pokud je k tomu donucen. Takže pokud si člověk hledí svého, populace včel nebo sršní bude nejspíš činit to samé.

Zdroj: SentinelPest

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Zobrazit další články