Pokud jste se vrátili z lesa a našli na sobě tohoto nepříjemného návštěvníka, měli byste zachovat chladnou hlavu a provést několik základních věcí.
Pokud jste klíště zachytili ještě jako lezoucí, opatrně ho vezměte pinzetou, ubrouskem nebo rukou v rukavici. Později si rozebereme, jak s takovým úlovkem naložit. Pokud už se zakouslo, je spojené s vaší kůží a jít na něj hrubou silou by byla základní chyba. Na klíště naneste trošku alkoholu, který parazita spolehlivě paralyzuje, a pomocí pinzety ho uchopte co nejblíže kůži. Potřebujete zachytit hlavičku, nikoli utrhnout tělíčko, pak by ho kus zůstal v ráně.
Vytrhnout pečlivě a co nejvíce
Ideálním stavem je klíště vytáhnout, aniž by v ráně zůstala jakákoli jeho část, což se ovšem ne vždycky povede. Špatné zachycení nebo příliš opatrné tahání nejspíš povede k jeho rozdrcení, v pinzetě pak zůstane jenom kousek. Je to něco podobného, jako když vám po bodnutí včelou zůstane v ráně žihadlo. Paralýza alkoholem je použita proto, aby se klíště nemohlo v ráně zachytit ještě víc. Jakmile se vám ho podaří odstranit, vyčistěte ránu vodou s mýdlem a potřete alkoholem.
Klíště zabalte do kousku toaletního papíru a spláchněte, nebo zalepte kouskem lepicí pásky a vyhoďte normálně do odpadkového koše. Přímý kontakt omezte na minimum. Klíště vytažené z rány můžete také uzavřít do krabičky pro případ potřeby. Ránu samotnou, respektive zasažené místo nepouštějte ze zřetele a několik dní sledujte případné zvláštní projevy. Pokud se na místě objeví trvající zarudnutí, vyrážka nebo výrazný otok, kontaktujte lékaře.
Sledování rány a rizikovost míst výskytu
Pokud se v místě kousnutí klíštětem objeví další projevy, hodí se mít klíště na analýzu a zjištění, zda je přenašečem boreliózy, encefalitidy nebo jiných chorob. Pokud místo zarudne či nateče a dostaví se zimnice nebo horečky, je čas navštívit doktora. Kromě samotného klíštěte mohou hrát roli také léky, které mají vliv na imunitní systém, což jsou třeba steroidy nebo chemoterapie. Takovou skutečnost lékaři neprodleně sdělte.
Konkrétní oblasti výskytu klíštěte jsou hodnoceny z hlediska toho, jak často se zde objevují jedinci přenášející jednotlivé nemoci. Místo samotného „chycení“ klíštěte je proto klíčová informace. Mapy s rizikovostí daných oblastí lze najít na internetu, ovšem určité riziko výskytu nakaženého klíštěte se vztahuje na celou Českou republiku. Nakažených máme nejvíce z celé Evropské unie, větší počet hlásí v poslední době jen Rusko, kde tento trend ovšem brzdí očkování.
Zdroj: WexnerMedical