Správné chování během bouřky výrazně snižuje riziko zásahu bleskem

Blesky jsou naprosto hypnotizujícím fenoménem a jejich pozorování během bouří je hlavně v noci zkrátka – elektrizující.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Blesky jsou úžasná věc. Jenže každý, kdo někdy zažil úder blesku z trochu větší blízkosti, dokonale ví, že je to víc než jen světelná show. A že si blesky zaslouží pořádný respekt. Se začátkem letní sezóny není úplně od věci si říct něco o povaze blesků a zásadách chování při bouřce. Tedy jak předcházet přímému zásahu, když se od obzoru začnou valit mračna, začne pořádně pršet a pro hromy není slyšet vlastního slova.

Co jsou vlastně blesky?

Ty krásné a nebezpečné výboje nemá na svědomí ani Zeus, ani Thor. Jedná se zkrátka o strukturu pozitivních a negativních elektrostatických nábojů, které se sejdou v atmosféře. Když se tyto protikladné náboje vyrovnají, dojde k masivnímu výboji elektřiny. Ten dosahuje hodnoty až 300 milionů voltů a má viditelný průvodní jev právě v podobě blesku. Ten se může objevit jak uvnitř mraků, tak dosáhnout ze vzduchu až na zem a trefit kohokoli.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jenže i když přemýšlíte o blescích jako jednotlivých paprscích, jde o jev mnohem složitější. Podle odborníků existuje totiž pět způsobů, jak může blesk zasáhnout člověka. Ten nejzřetelnější je samozřejmě přímý zásah. To se děje většinou na otevřeném prostranství, třeba na poli, kde je pohybující se člověk nejvyšším bodem, a tudíž je pro blesk „nejlákavější“. Navzdory obecnému přesvědčení to ale není nejčastější případ zásahu bleskem.

Nejčastější forma zásahu

K tomu dochází, když blesk trefí něco v blízkosti člověka. Elektřina pak putuje skrze zemi, vjede do těla jednou nohou a druhou odejde. Blesk přitom nemusí udeřit až tak blízko, proud dosáhne skoro na 100 metrů. Stejně tak může být člověk zasažen vedlejším výbojem, pokud stojí vedle stromu nebo jiného vysokého objektu. Zásah nemá na svědomí jediný blesk, ale síť výbojů, která sahá i do okolí hlavního zásahu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Hlavním problémem blesku je jeho nepředvídatelnost, takže nejlepší prevencí je se před bouřkou dobře schovat. Rozhodně se nepohybujte venku, ale najděte si přístřeší, kde budete krytí před přímou oblohou. Může to být stavení, auto, jeskyně nebo třeba proláklina pod útesem. Laicky řečeno se vyhněte tomu, abyste byli nejvyšším bodem v okolní krajině, protože blesk si nachází nejbližší body, tudíž to, co nejvíce vyčnívá, jako třeba sloupy vysokého napětí.

Zdroj: PopSci

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Zobrazit další články