Jen lidé s orlím zrakem to dokázali: V trávě se schovává gepard, vidí ho ale jen lidé se zdravým zrakem

Gepardi jsou velmi zajímavá a také půvabná zvířata, obecně jde o nejrychlejší suchozemské tvory na planetě. Tady však jeden nepozorovaně vyčkává v trávě, zkuste ho najít.

i Zdroj fotografie: JagranJosh
                   

Právě tyto schopnosti k nim svého času přitáhly celou řadu badatelů. Ti totiž dlouho nedokázali zjistit, v čem vězí tajemství jejich rychlého běhu. Hodně lidí je považuje za čistě africké šelmy. Gepardy však najdete i v jižní Asii, případně na Blízkém východě. Za pouhé 3 sekundy dovede tato šelma vyvinout zcela extrémní rychlost 110 kilometrů v hodině. Mezi suchozemskými zvířaty jde o absolutní rekord. Mají také větší plíce než zbytek kočkovitých šelem.

Genetická degenerace

Oproti jiným velkým šelmám dovedou také částečně zatáhnout drápy. Více než polovina koťat geparda se nedožívá jednoho roku. Může za to genetická degenerace druhu. Během posledního období doby ledové bylo totiž gepardů natolik málo, že se uchýlili k příbuzenskému křížení. Všichni gepardi jsou skvrnití stejně jako leopardi. Mutantní varianty se však někdy vyskytují s pruhy kolem páteře – takovým se říká královští. Kde se nám na obrázku schovává jeden v trávě?

iZdroj fotografie: JagranJosh

V 10.–12. století je východní vládcové běžně používali jako lovecká zvířata, v zajetí se ovšem gepardi prakticky nikdy nerozmnoží. Gepardice Sarah stanovila v roce 2012 nový světový rekord. Uběhla totiž 100 metrů za 5,95 sekundy. Na panství indického vládce Akbara žilo v 16. století nastálo asi 1 000 gepardů. Panovník totiž miloval lov antilop právě za asistence této šelmy. Neloví však jako tygři nebo lvy, tedy přepadením, místo toto útočí bleskově ze zálohy.

Najdete odlišné zvíře do 10 vteřin? Jen třetina výjimečných to dokáže na všech čtyřech testech pozornosti

Pouze sprinter s rizikem

Írán pokládá geparda za své národní zvíře. Ačkoli je skutečným Flashem zvířecí říše, toto tempo neudrží příliš dlouho. Maximální rychlost totiž zvládá jen asi 30 sekund. Šílená práce svalů generuje obrovské množství tepla. Pokud by tedy nezastavil, může omdlít kvůli přehřátí a následně pojít úpalem. Během tohoto sprintu urazí cca 350–400 metrů, což na dohnání jakékoli kořisti většinou stačí. Jestli stále tápete, nabízíme řešení rébusu.

iZdroj fotografie: JagranJosh

Ačkoli je jejich život velmi aktivní, prakticky nepijí vodu – jen asi jednou za 1–2 dny. V noci spí a během dne loví v otevřené krajině. Podařilo se vám v trávě ukrytou šelmu spatřit? Pak je váš zrak opravdu výjimečný. Jestli jste geparda mezi šedo-zelenými trsy nenašli, zkuste své pozorovací schopnosti trochu potrénovat. Třeba pomocí dalších podobných obrázkových testů.

Jak jste si s hledáním poradili?

Zdroj: JagranJosh
Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Zobrazit další články