Průmyslová automatizace se rychle rozvíjí: tyto trendy bychom neměli ignorovat

Efektivnější procesy, nižší personální náklady, preventivní údržba a s ní spojená delší životnost zařízení jsou vzhledem k rostoucím výrobním nákladům stále důležitější. Průmyslová automatizace se stává univerzálním řešením, které může celý výrobní proces posunout na vyšší úroveň. Není proto divu, že automatizace zaznamenala v posledních letech takový pokrok. Které trendy jsou v jejím rámci nejzajímavější?

                   

Udržitelná výroba

Otázky jako snižování emisí, efektivnější využívání zdrojů a dosažení klimatické neutrality se nevyhýbají ani výrobnímu sektoru. V tomto ohledu je důležité sledovat snahy EU a její takzvanou Zelenou dohodu, jejímž cílem je snížit emise skleníkových plynů do roku 2030 nejméně o 55 %, což není tak daleko, jak by se mohlo na první pohled zdát. Prvním základním předpokladem je spoléhat se na účinné zdroje pohonu, jako je moderní průmyslový elektro motor. Nahrazení pohonných jednotek účinnějšími však samo o sobě nestačí, neboť významných úspor energie lze dosáhnout také prostřednictvím pokročilých forem řízení a využitím obnovitelných materiálů.

Kompletní dálkové řízení

Hovoříme-li o automatizaci a zefektivnění procesů, nemůžeme vynechat zkratku IIOT, Industrial Internet of Things. Tato technologie otevírá zcela nové možnosti dálkového ovládání průmyslových zařízení i pokročilé možnosti jejich automatizace. Zároveň umožňuje komunikaci a sdílení dat pro všechna zařízení zapojená do výrobního procesu bez ohledu na to, zda jsou od stejného výrobce. Elektromotor s převodovkou si tak mohou dokonale „rozumět“, což je opět zásadní krok k optimalizaci jejich provozu.

IIOT však není jen o vzdálené správě a řízení. Důležitou součástí těchto technologických řešení jsou široké možnosti sběru a vyhodnocování velkého množství dat díky celému komplexu senzorů. Inu, data mají, pokud jde o zlepšování procesů, doslova cenu zlata.

i

Zaměření na kybernetickou bezpečnost

Propojení strojů a zařízení nabízí řadu výhod, ale na druhou stranu bychom neměli zapomínat na bezpečnost. Přestože je software stále sofistikovanější, neměli bychom zapomínat na potenciální kybernetická rizika. Nezřídka se hackeři zaměřují na vyřazení zařízení z provozu, což může ohrozit výrobní proces a způsobit značné škody. Jen si představte, jak může dálkově ovládaná šneková převodovka zastavit celý dopravní pás.

Na druhou stranu je třeba dodat, že nejslabším článkem směrem ke kybernetickému incidentu je nevědomost člověka, který útočníky nechtěně pustí „do systému“. Kybernetické bezpečnosti a pravidelnému školení obsluhy v tomto ohledu je proto třeba věnovat náležitou pozornost.

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články