„Zloději nové generace“ přišli na způsob, jak oblbnout bankomaty: Muž si chtěl na účet vložit 3 000 Kč, místo toho o ně přišel

Majitel restaurace se stal obětí podvodu. Podvodník ho poslal vybrat peníze, které mu měl předtím uložit do bankomatu. Místo platby mu však byla částka odebrána.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

I u tak klasické věci, jako je bankomat, se rodí nové možnosti podvádění. Zloději zkrátka nelení a vymýšlí další způsoby, jak své oběti obrat. To se stalo taky třiačtyřicetiletému majiteli řecké restaurace. V neděli mu zavolal neznámý cizinec s tím, že si u něj zarezervoval schůzku. Platbu za pohoštění chtěl vložit pomocí aplikace v bankomatu. Majitel tedy došel k přístroji a následoval poskytnuté instrukce. Setkal se ovšem s nepříjemným překvapením.

Nechal se napálit a přišel o „výběr“

Podnikatel normálně použil svou debetní kartu a zadal výběr 3 000 Kč. Místo očekávaného připsání na vlastní účet mu však byly peníze odečteny. Podvod ihned nahlásil na ostrovní policii. Ta nyní provádí předběžná šetření s cílem identifikovat pachatele. Pokud je váš účet v pořádku, prostě jen použijete bankomat na klasický výběr, když potřebujete hotovost. Jakékoli jiné manipulace často způsobí, že při operaci nebudete dost opatrní.

Jaká rizika vám u bankomatu hrozí?

V první řadě jde o důslednou ochranu PIN. Neohrožuje vás totiž jen někdo, kdo vám „náhodou“ nakoukne přes rameno. Tedy například ten pán hned za vámi nebo vedle vás. Lupiči nové generace už postupují sofistikovaně. Možná do konkrétního přístroje nainstalovali kameru, aby nasnímali vaše ruce. Volnou ruku tedy dejte navrch, abyste tomuto incidentu předešli.

iZdroj fotografie: Pixabay

Přílišná ohleduplnost

Banky mívají klasické i automatické dveře. Není ovšem náhodou, že jich většinou procházíte více za sebou. Zdvořilosti si tady nechte na jindy, protože vaše napjatá a stálá pozice může být příležitostí pro kapsáře. Zdvořilosti nebo výpomoc tak nechte na personálu, věnujte se svým záležitostem.

Vyhozená účtenka

Možná by vás zarazilo, co všechno se dá s trochou vhodných nástrojů vyčíst z prosté účtenky. Tedy papírku s vaším jménem a částí čísla karty. Stejně tak v případě chyby u bankovních transakcí je účtenka jediným důkazem vašeho konání. Je to stejné jako kontrola částky těsně po nákupu. Ať už je v tom prostá chyba, nebo úmysl, výsledek je totožný. Pokud se chcete účtenky zbavit (například máte kopii v telefonu), aspoň ji roztrhejte na kousky.

iZdroj fotografie: Pixabay

Použití kreditní či debetní karty

Při používání kreditní karty riziko ještě narůstá. Je to totiž dobrý nástroj, ale v případě problémů vám bude banka účtovat přemrštěné částky. Tedy i takové, které zrovna nemáte. Kreditní kartu tedy nikdy nepoužívejte na výběr hotovosti, u bankomatu si vystačíte vždycky s debetní. Výjimkou jsou jen skutečně kritické situace, ale takových není mnoho.

Klientský servis jako první instance

Můžou vám zadržet peníze za transakci. Můžete použít chybný PIN opakovaně a omylem si kartu zablokovat, nebo ji dokonce ztratit. Nezkoušejte v takových případech raději žádná „revoluční řešení“. Prostě kontaktujte banku a vysvětlete svou situaci. Každé internetové bankovnictví i aplikace už nabízí blokaci karty. Mějte však na paměti, že jde o jednorázový krok, který je pro banku impulsem k zaslání nové. Zbrklost vám tak způsobí víc komplikací než užitku.

Jaký problém s platební kartou jste měli naposledy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Zobrazit další články