USA stále častěji vysílá bombardéry B-52. I Rusko se kvůli ním má na pozoru

Bombardéry B-52 jsou konstrukčně staré již 70 let, ale stále jsou velmi silnou zbraní. Spojeným státům slouží nejen k ukazování svalů, ale i v oblasti průzkumu.

i Zdroj fotografie: Letectvo USA
                   

Americké ozbrojené síly v poslední době začaly používat novou strategii v oblasti ukazování svalů v některých zájmových oblastech. Využívají při nich staré, ale stále velmi schopné strategické bombardéry Boeing B-52 Stratofortress. Na zájmová místa, kde se stane nějaký incident nebo vážnější událost, tato letadla dorazí vždy nedlouho poté. Nejenže tím dávají najevo zájem o tuto oblast, ale lety jsou i velmi dobrým způsobem provádění průzkumu.

Staré B-52 budou ještě dlouho ve službě

Bombardér B-52 není žádný moderní letoun, první let tohoto stroje se uskutečnil již v roce 1952 a v americkém letectvu slouží od roku 1955. Ale jsou nesmírně spolehlivé, mohou nést velmi těžký náklad a celé spektrum zbraní a americké letectvo s jejich službou počítá až někdy do 50. let. Proto také letadla procházejí modernizací, kdy dostávají řadu nového vybavení, a hlavně moderní motory umožňující mnohem úspornější let.

Naposledy americké letectvo bombardér B-52 vyslalo na cvičení s japonskými silami sebeobrany v Japonském moři. Jen dva dny před tím v oblasti cvičila část ruské Tichomořské flotily. Během akce ruští námořníci vypálili nadzvukovou protilodní střelu P-270 Moskit a zasáhli s ní cíl vzdálený více než 100 kilometrů. Jde o zbraň pocházející ještě z doby Sovětského svazu, ale kvůli své vysoké rychlosti a nízké výšce letu je stále nebezpečná.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creative Commons / CC BY

Letadla B-52 ale Američané v poslední době poslali třeba do blízkosti Severní Koreje krátce po severokorejských raketových testech. Další letouny se zase objevily nad Bulharskem, jejich přítomnost pravděpodobně sloužila jako zdvižený prst proti Rusku. Stejně tak letěla dvojice bombardérů nad Baltským mořem, kvůli nim dokonce do oblasti vyslalo ruské letectvo bojové letouny Su-35, aby je doprovodily, protože stroje byly blízko Ruska.

Během letu osádka monitoruje protivníka

S moderními bojovými letadly se nemůže B-52 s maximální rychlostí 1 050 km/h měřit, nedisponuje proti nim ani žádnou obranou. Na druhou stranu přítomnost těchto letadel nutí Rusko, případně Severní Koreu či Čínu, spouštět svoje radary a obranné systémy, a tím prozrazovat jejich umístění, reakční dobu a další užitečné informace, které letouny bezesporu zaznamenávají. Ke stejné taktice se ale na mnoha místech uchyluje i Rusko, Čína ji používá hlavně kolem Tchaj-wanu.

Letouny B-52 mohou na své palubě nést až 32 tun různých pum, střel a dalších zbraní, a to včetně atomových. Nelze předpokládat, že by letectvo tyto stroje poslalo nad oblast se silnou protivzdušnou obranou, již ve válce ve Vietnamu jim sovětské střely dokázaly působit značné ztráty. Ale bombardéry slouží jako platforma pro odpalování řízených střel dlouhého dosahu, případně se nad oblast posílají až po eliminování protiletadlových zbraní a radarů nepřítele.

Jak užitečné jsou B-52 jako nástroj pro zastrašování?

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články