Archeologové se domnívají, že tunel pod měsíční pyramidou v mexickém Teotihuacánu může představovat podsvětí jako součást starověkého systému víry.
Tento údajně temný tunel byl nalezen pod Měsíční pyramidou, druhou největší stavbou ve starověkém městě (největší je Pyramida Slunce). Archeologové, kteří ji objevili, věří, že zrcadlí velké památky Teotihuacánců, a může představovat podsvětí v systému víry předkolumbijské éry. Jedná se o více než 2 000 let starou civilizaci, která předcházela Aztékům.
Tunely postavené v prastaré historii
Tunel působí opravdu rozlehle a sahá od centrálního náměstí, známého jako Plaza de la Luna, až k nedaleké pyramidě. Je přibližně 10 metrů hluboký a podobá se jiným tunelům, které byly nedávno objeveny. Takovým je např. tunel nalezený pod Chrámem opeřeného hada. Všechny tyto objevy však pochází z prastaré historie.
Elektrická odporová tomografie
Zatímco do tunelu se doposud nikdo nedostal, samotný objev byl učiněn pomocí metody známé jako elektrická odporová tomografie. Ta vytváří čisté snímky podzemních oblastí. Tým archeologů z mexického Národního institutu antropologie a historie používal tuto osvojenou techniku. S její pomocí výzkumníci přišli na mnoho zajímavostí z daleké minulosti.
Sloužila pyramida pro obětní obřady?
Dle pořízených záznamů byla Měsíční pyramida pravděpodobně používána pro lidské oběti a další rituály na základě studií lidských pozůstatků, nalezených na pohřebištích. Není však jasné, k čemu mohl tunel přesně sloužit. A archeologové plánují provést další výzkum, pomocí kterého by měli určit účel tunelu, a zda obsahuje více takových artefaktů.
Město s bohatou a nedoloženou historií
Badatelé věří tomu, že se tam ukrývá něco daleko většího, jelikož Teotihuacán byl dlouho velkým městem se složitou historii, z níž velká část ještě nebyla objevena. V tehdejší době se dokonce jednalo o jedno z největších měst v předkolumbovské Americe. Před úpadkem zde žilo více než 125 000 lidí.