Ukrajinská armáda má nyní možnost zasahovat ruské cíle s relativně vysokou přesností na dlouhou vzdálenost, systém si dokázala vyvinout sama.
Během února a března 2023 začaly na některé ruské cíle v okupovaných částech Ukrajiny dopadat rakety ve vzdálenosti vyšší, než je 80 kilometrů od fronty, což je nejvyšší dosah střel do raketometů HIMARS a M270 dodaných Ukrajině západními spojenci. Zasáhly například cíle ve městě Mariupol a na dalších místech. Ukrajinská armáda ale nedostala zbraně s větším dosahem ze Západu, vyvinula si je sama. Dle všeho používá raketomety Vilcha-M.
Ukrajinci upravili sovětský raketomet Smerč
Ukrajina i Rusko mají ve své výzbroji raketomety s dlouhým doletem, konkrétně jde o sovětské BM-30 Smerč. Ovšem jejich střely nejsou řízené a používají se jako salvový raketomet na plošné pokrytí cíle. Konstruktéři z obou zemí se ale snažili docílit toho, aby rakety byly přesné, a na Ukrajině se evolucí dopracovali k raketometu označovanému jako Vilcha a k modernizované a schopnější verzi Vilcha-M.
Stejně jako Smerč i Vilcha je raketomet na střely ráže 300 milimetrů. Vyvinutý byl v roce 2010, ale do výzbroje ukrajinské armády se dostal až v roce 2018. Na korbě těžkého nákladního automobilu 8×8 je umístěno 12 odpalovacích tubusů pro rakety, které vojáci mohou odpálit během 45 sekund, a to v manuálním nebo automatickém módu. Zbraň má čtyřčlennou obsluhu a na silnici je schopna dosáhnout rychlosti až 100 kilometrů v hodině.
Raketomet Vilcha-M má delší dolet, ale menší přesnost
Raketomet Vilcha využívá střely R624 s dosahem 70 kilometrů. Mají navádění pomocí GPS, dráhu rakety pomáhají korigovat plynová kormidla. I díky tomu má mít tato střela v cíli přesnost kolem 10 metrů. Obsahuje bojovou hlavici o hmotnosti 250 kilogramů. Modernizovaný Vilcha-M používá rakety R624M. Zdroje uvádějí, že mají dosah od 110 do 130 kilometrů a hlavici o hmotnosti 170 kilogramů. Ovšem v cíli mají mít přesnost jen 30 metrů. Navíc ve vývoji mají být střely s dosahem kolem 150 kilometrů.
I když jde o působivou zbraň s vyšší ničivou silou, nemůže se střelám od západních raketometů rovnat, protože jejich přesnost je 1 metr. I proto dokázaly střely z HIMARS zasahovat třeba most přes Dněpr u Chersonu. Přesto může nová zbraň ukrajinské armádě umožnit útoky na důležité cíle, jako jsou sklady či velitelská centra dále za frontou, což je vítaná schopnost. Vzhledem k tomu, že nejsou časté, je výrobní kapacita raket do Vicha-M pravděpodobně velmi malá a cíle pro ně se budou velmi pečlivě vybírat.