Rusko má speciální raketomet na dálkové kladení min. Když ho ale nasadilo na Ukrajině, první se zničil zhruba po 3 měsících

Miny jsou velmi účinnou a nebezpečnou zbraní a klást se dají i na dálku prostřednictvím raketometů. Ruská armáda dokonce disponuje specializovanou zbraní.

i Zdroj fotografie: Uživatel Boevaya mashina / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokud ruští vojáci potřebují zaminovat nějaký prostor, musí na místo poslat oddíl, aby nakladl miny, ale není to jediné řešení. Ve výzbroji má ruská armáda, i když samozřejmě nejen ona, hned několik zbraní umožňujících rozmístění min na dálku. Nejčastěji se k tomu využívají klasické salvové raketomety, ale Rusko vyvinulo i nový specializovaný raketomet ISDM Zemledeliye, určený jenom k tomuto úkolu.

Ruský raketomet na kladení min zničil dron

O tom, že byl ruský raketomet nasazený do bojů na Ukrajině, ruská média informovala kolem 11. prosince 2022. Záběry zveřejněné Ukrajinou 3. března 2023 ukazují, že se jim podařilo nedaleko Záporoží raketomet zničit. Spolu s odpalovacím zařízením protivzdušného systému Tor-2 ho objevil ukrajinský dron a na zařízení svrhl minimálně 3 improvizované pumy. Záběry ukazují, že raketomet musel být zničený, protože evidentně hoří. Podle některých informací ale mohl být odobný systém zničený již na jaře 2022.

ISDM Zemledeliye je novou zbraní a do výzbroje ruské armády byl zařazený kolem roku 2020. Nebude tedy v ruských ozbrojených silách nijak početný. Jeho úkolem je vystřelovat speciální rakety obsahující miny. Mohou být jak klasické protipěchotní, tak protitankové. Jsou umístěné ve speciálním kontejneru a nad cílem se rozptýlí a následně prostor zaminují. Lze tak během velmi krátké chvíle zaminovat velmi rozlehlý prostor.

Rozmístěné miny se v nastaveném čase zničí

Systém tvoří dva odpalovače. Každý je tvořený 25 odpalovacími trubicemi, které jsou umístěné na podvozku KamAZ-6560 8×8 s pancéřovanou kabinou. Jedno vozidlo je tedy schopno odpálit 50 raket ráže 122 milimetrů s dosahem 5 až 15 kilometrů. Uvnitř jsou miny nazývané POM-3 Medallion. Jejich výhodou je fakt, že jsou samozničitelné, neměly by tedy za sebou zanechávat trvale zaminovaný prostor, což je nebezpečné hlavně po konci válečného konfliktu. Autodestrukci je možné nastavit v rozmezí 8 až 24 hodin.

Taktika dálkového kladení min za pomoci raketometu není nová, používala ji třeba sovětská armáda v Afghánistánu při útocích proti mudžahedínům, kdy zaútočila z jednoho směru na určitou oblast, ale prostor kolem ní zaminovala, aby bojovníci nemohli uniknout. Ukrajina měla taktiku dálkového kladení min úspěšně využít při únorových bojích u Vuhledaru, kdy se jí podařilo zlikvidovat velké množství ruské obrněné techniky a tanků buď samotnými minami, nebo cílenými útoky na kolony v záměrně nezaminovaných koridorech.

Jak užitečné může být zaminování bojiště na dálku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články