Armáda používá ke svým záměrům všechny možné prostředky včetně mořských živočichů. Například delfíni hrají důležitou roli v námořní obraně.
Představte si setkání s delfínem, který na sobě má postroj včetně poutka na připevnění kamery. Takový delfín může například upevňovat značky na cvičné mořské miny. Tito mořští savci jsou používáni americkou armádou pro nejrůznější vojenské účely. A zatímco využití psů a dalších zvířat je po celém světě už poměrně dobře známá věc, povědomí o použití delfínů už je výrazně nižší a většinu z nás by to nejspíš ani nenapadlo.
Mořská armáda existuje už dlouho
Americké námořnictvo přitom začalo s delfíny či lachtany pracovat už někdy v roce 1960, a to hlavně v oblasti detekce min. Plavecké schopnosti obou druhů byly také cenným zdrojem poznatků pro design ponorek a dalších podvodních zbraní a nástrojů. Armáda vyzkoušela také práci se žraloky a několika druhy ptáků. Celkově otestovala asi 19 druhů vodních živočichů. Nakonec zvítězili delfíni, a to díky vysoce kvalitnímu biosonaru, který jim umožňuje právě hledání podvodních min.
Lachtani mají zase naprosto dokonalé vidění pod hladinou, což z nich dělá něco jako podvodní radar. Tohle všechno začalo v dobách tzv. studené války, v níž si armáda Spojených států chtěla udržet náskok před svými rivaly. Delfíni byli součástí závodu ve využití zvířat, který vytrvale probíhal mezi USA a Sovětských svazem. Amerika se do práce s vodními savci pustila jako první, a když se o této činnosti dozvěděli Rusové, nechtěli zůstat pozadu.
K čemu zvířata využít?
V první řadě se jedná o detekci podezřelých objektů i osob poblíž přístavů a lodí, stejně jako vodních min nebo cizích ponorek. Sovětští delfíni byli cvičeni i v umístění výbušnin na cizí plavidla. V Černém moři vyhledávali opuštěná torpéda a potopené lodě. Rusové se v tomto ohledu dostali roku 2016 i do novin, když koupili 5 delfínů za 18 000 liber (540 000 Kč). Amerika v roce 2007 investovala to celého mořského programu o dost vyšší sumu.
Využití delfínů k detekci věcí a osob pod vodou pokračuje do současnosti, současně s tím plní tito savci také funkci záchranářů. Vzhledem k tajemnu obklopujícímu tuto oblast panuje spousta pověstí o likvidacích ponorek pomocí kamikadze metody, delfínech s otrávenými šipkami nebo rušičkami frekvencí. Amerika ovšem odmítla, že by kdy trénovala mořské savce jako prostředky ke zranění člověka nebo zničení cizích lodí.