Podle varování šéfa OSN se schyluje ke klimatické katastrofě, která doslova pohne národy. Masový exodus uprchlíků by mohl mít až biblické rozměry a změnit náš život.
Globální oteplování už nyní zvyšuje pozvolna hladiny moří. Postupně se tak stává dramatem pro miliardy lidí po celé planetě. A tito zoufalí lidé se budou v zájmu záchrany vlastního života stěhovat ideálně do Evropy. Postup teplot napříč planetou způsobil, že se hladina vod zvedá nejrychleji za posledních 3 000 let. To ústí v dramatické důsledky pro celou lidskou civilizaci. „Čelíme masovému exodu lidí v doslova biblickém měřítku.“
Všechny varianty jedním směrem
Takovým způsobem okomentoval situaci tajemník OSN António Guterres přímo na zasedání Rady bezpečnosti. Jeho výrok zvěstující Zemi temnou budoucnost se pak rozběhl napříč světovými médii. „Stoupající hladiny vody ohrozí samotnou existenci některých komunit, které žijí v nízko položených oblastech. Dokonce i celých zemí. Města, která to pocítí, se nachází na každém kontinentu. Lagos, Bangkok, Bombaj, Šanghaj, Londýn, New York.“
Konkrétně oceány se oteplují největším tempem za 11 000 let, což ještě přispívá k tání ledovců. Specialisté na klimatické změny byli tedy OSN pověřeni, aby připravili varianty dalšího průběhu klimatických katastrof. Ukazuje se ovšem, že skoro miliarda lidí bude mít kvůli stoupající hladině problémy při každé z nich. „Půjdou z Londýna do Los Angeles a z Bangkoku do Buenos Aires,“ citoval varování Antónia Guterrese The Guardian.
Nulová možnost úniku
Podle propočtů stoupne hladina moří a oceánů do roku 2100 o 50 centimetrů. Do 2 000 let dokonce o 2-3 metry. Může z toho být i vstup lidstva přímo do biblické apokalypsy. „I když nějakým zázrakem zastavíme oteplování v míře 1,5 stupně Celsia, bude hladina vody stoupat i nadále.“ Dramatické dopady tohoto procesu jsou velmi dobře patrné například při návštěvě Republiky Kiribati. Jedná se o malý ostrovní stát v Tichém oceánu.
Miliardové stěhování směrem Evropa?
Problém stoupajících hladin je lidmi na západě poměrně často bagatelizován. Nicméně obyvatelé Afriky či Asie budou v případě zaplavení území nuceni vydat se na cestu za novým domovem. První na ráně tak budou logicky bohaté země včetně Evropy a také Severní Ameriky. „Můžeme tedy zažít opravdu masovou migraci, exodus v biblickém měřítku,“ varoval generální tajemník OSN. Mnoho komunit i celých zemí tak navždy zanikne.
Současně bude stále větší problém s dostatkem tak základní věci jako je pitná voda. Pravděpodobně se stane nedostatkovým zbožím, o které se mohou klidně vést války. „Budeme svědky boje o sladkou vodu, půdu i všechny další zdroje naší planety.“ Tajemník tak představil celý seznam zcela nových problémů, kterým budou hlavně společnosti západních zemí v blízké budoucnosti čelit.
Nutnost politické aktivity
Vlády bohatých zemí budou kupříkladu nuceny organizovat životy milionů uprchlíků hledajících nové domovy. „Možná bude potřeba zcela nová legislativa a to včetně politického statusu tzv. klimatického uprchlíka,“ poznamenal Guterres. Země nevyhnutelně vstupuje do nové fáze svých dějin. A je také velmi pravděpodobné, že to nejhorší nás teprve čeká.