Nacisté používali k masovému zabíjení židů plyn Cyklon B. Důstojník SS se snažil jeho používání brzdit, a hlavně chtěl do světa dostat informace, co se v Německu děje.
Nacistické vraždění židů v plynových komorách bylo velkým zločinem, o němž nejspíše mnozí z Němců nevěděli, nebo se snažili zavírat oči a tvářit se, že něco takového v jejich státě neexistuje. Ale vyskytli se i Němci, jimž se zabíjení lidí velmi příčilo a snažili se to všemožně zastavit, i když jejich způsoby se mohou zdát být podivné. Jedním z nich byl i Kurt Gerstein, který působil jako vysoký důstojník v SS.
Silně věřící Gerstein neměl nacisty v lásce
Ačkoli jeho rodina nebyla příliš věřící, sám Gerstein se během svých studií začal zajímat o náboženství a stal se z něj silně věřící člověk. Když se v roce 1933 dostali k moci nacisté snažící se dostat církev pod svoji kontrolu, vystupoval proti režimu. Dokonce byl opakovaně zatčen a několik týdnů strávil v koncentračním táboře. Vrátil se jako vyměněný a podle svých slov změnil svůj přístup, chtěl nacistický režim narušovat zevnitř. To se mu mělo podařit tak, že se dostane přímo do struktur nacistického režimu.
V březnu 1941 se mu podařilo stát se členem SS. Protože měl dobré znalosti v oblasti inženýrství a lékařství, dostal práci v berlínském Institutu hygieny pracujícím pod hlavičkou SS. Ve své podstatě to zpočátku byla prospěšná instituce, zabývala se třeba způsoby likvidace epidemie tyfu mezi vojáky německých ozbrojených sil. Její temnou stránkou byla skutečnost, že se podílela na vývoji plynu Cyklon B nakonec používaného jako vražedný nástroj ve vyhlazovacích táborech.
Poté, co se Němci rozhodli na konferenci ve Wannsee k masové likvidaci židů, hledali způsob, jak ji zajistit. Zpočátku používali jedovaté spaliny vycházející z automobilových výfuků. Ale zároveň připravovali plán s Cyklonem B, do něhož byl Gerstein úzce zapojený. Osobně se stal svědkem zplynování asi 3 tisíc židů v táboře Belzec a poté byl i v nechvalně proslulé Treblince. Během svého působení se také některé zásoby Cyklonu B snažil znehodnotit.
Vlády a diplomaté zprávy zametli pod koberec
Zkušenosti s vražděním židů na něho hluboce zapůsobily a rozhodl se, že si je nenechá pro sebe. Kontaktoval švédského diplomata Görana von Ottera, aby se zprávy prostřednictvím neutrálního státu dostaly do světa. Švédská vláda si je ale nechala po dobu války pro sebe. Podobně neúspěšně dopadly pokusy se Švýcarskem a Vatikánem, některé podrobnosti se dostaly do Velké Británie díky členům nizozemského odboje.
Před koncem války se Gerstein vzdal Francouzům a sepsal zprávu o tom, jakých zvěrstev byl svědkem. Zpočátku s ním zacházeli dobře, ale později mu sdělili, že bude souzen za podíl na nacistických zločinech. Gernstein nejspíše pod vlivem obvinění spáchal sebevraždu. V roce 1950 soud v Německu konstatoval, že byl poskvrněný činy nacistického režimu, ale o 15 let později bylo Gernsteinovo jméno od všech obvinění definitivně očištěno.