Rusové poslali kosmickou loď na Mezinárodní vesmírnou stanici. Je naplánováno vyzvednutí tří astronautů, kteří uvízli na stanici po poruše na jejich lodi z prosince 2022.
Podle plánu se Sojuz MS-23 vrátí na Zemi s astronauty v září. Pro tentokrát si s sebou všichni vzali až 430 kilogramů zásob, které zahrnují jídlo, vodu a výzkumné zařízení na stanici. Sojuz MS-23 je ohlašován od ledna, kdy padlo rozhodnutí o vyslání záchranné mise. Na ISS byli uvězněni tři astronauti, Rusové Dimitrij Petelin a Sergej Prokopjew a Američan Frank Rubio. V prosinci 2022 totiž došlo k vážnému úniku chladicí kapaliny z ruské lodi MS-22, se kterou tato posádka letěla na stanici.
Příčinou problému byl dopad mikrometeoritu
NASA i Roskosmos předpokládaly, že za únik byl zodpovědný dopad mikrometeoritu. Dříve se již takové poruchy na ruských lodích vyskytovaly. Po zastavení úniku se objevily obavy, že návrat Sojuzu MS-22 představuje pro astronauty nebezpečí. Roskosmos proto nařídil vytvoření záchranné mise a vyslání nové lodi na ISS, která se tam v současné době pohybuje. Existují však určitá rizika i pro záchranářskou stranu.
Budou mít politické odlišnosti nějaký dopad?
S ohledem na stav nouze byla pro amerického astronauta Franka Rubia připravena samostatná nouzová loď. Jedná se o kosmickou loď Dragon společnosti SpaceX. Proč by se tedy tito tři astronauti v případě náhlého návratu na stanici nevrátili společně lze spíše vysvětlit politickými úvahami. Všichni si asi dokáží představit, oč se jedná.
Bude záchranná mise úspěšná?
Z hlediska vesmírných misí se to dá shrnout tak, že v současné době probíhají v rámci dohody mezi Roskosmosem a NASA dvě. Obě se také vztahují k ISS. V září loňského roku byla ke stanici vypuštěna ruská loď Sojuz MS-22, kde zmiňovaní tři astronauti uvízli. Měsíc poté proběhl start americké lodi Crew Dragon-5, se kterou na stanici dorazila kosmonautka Roskosmosu Anna Kikina. Jak to ale nakonec dopadne, můžeme zatím jen předpovídat.