Video: Bombardér Su-24 byl těžce zasažen protiletadlovou střelou, a přesto přežil

Rusko i Ukrajina v bojích stále používají letité taktické bombardéry Su-24. Jsou velmi rychlé a unesou nemalý náklad různých pum nebo raket.

i Zdroj fotografie: Alexander Mishin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Rusko i Ukrajina zdědily rozsáhlý letecký arzenál bývalého Sovětského svazu, a proto stále používají i mnoho stejných strojů. Jedněmi z velmi častých jsou téměř půl století staré taktické bombardéry Suchoj Su-24 Fencer se schopností přesně zasahovat pozemní cíle. Hodí se tak třeba na podporu pozemních jednotek, ale zároveň jsou při tom vystavené silné protiletadlové palbě. Ukazuje se, že jsou ale schopné ustát i poměrně silné poškození.

Letouny Su-24 mají měnitelný tvar křídel

Vývoj nového taktického bombardéru Sověti začali již na začátku 60. let, protože jejich tehdy využívané letouny nebyly vhodné pro přesné bombardování. Jejich myšlenkou bylo postavit rychlý nadzvukový stroj, aby mohl svojí rychlostí unikat protiletadlové obraně, a to i v nízkých výškách. Stroj měl zároveň unést těžký náklad zbraní. Když se v USA objevil koncept variabilního křídla umožňujícího zachovat dobré letecké vlastnosti letadla při různých rychlostech změnou tvaru křídel, konstruktéři se ho rozhodli napodobit.

iZdroj fotografie: Dmitrij A. Mottl / Creative Commons / CC BY-SA

Letounu Su-24 to umožnilo dosahovat nejen vysoké nadzvukové rychlosti, ale nepotřeboval ani dlouhou přistávací a startovací dráhu. Právě této vlastnosti dle všeho využil před nedávnem pilot ruského stroje Su-24 zasaženého protiletadlovou střelou do levého motoru. Díky schopnosti letadla udržet se ve vzduchu i při velmi nízké rychlosti se mu ho v pořádku podařilo posadit na letiště, ačkoli nemohl použít klapky a další vybavení. Podle názoru expertů je letoun silně poškozený, ale po opravě se bude moci vrátit do boje.

Nadzvukový let u země není pro Su-24 problém

Letadla slouží již od roku 1974, i když za tu dobu byla různým způsobem upravena. Kromě států bývalého SSSR je měl třeba Irák nebo Libye. Letadlo je 22,53 metru dlouhé a rozpětí jeho křídel může dosáhnout až 17,64 metru. Ve vysoké výšce může létat rychlostí až Mach 1,6, při přízemním letu pak Mach 1,06. Stroj pohání dvojice motorů, a to nejspíše zachránilo i ruský letoun, protože ho pravděpodobně lehká z ramene odpalovaná střela zasáhla do jednoho motoru, ale druhý zůstal nepoškozený.

Letadlo má rychlopalný kanon ráže 23 milimetrů se zásobou 500 ran a na svých 9 závěsnících může nést až 8 tun různé výzbroje. Jedním typem jsou rakety vzduch-vzduch pro boj na krátké vzdálenosti, ale především zbraně pro ničení pozemních cílů. Jedná se o různé druhy neřízených raket, ale i naváděné střely jako Ch-23, Ch-29 a další, naváděné i nenaváděné pumy, případně střely proti radarům. Ve výzbroji je má i ruské námořnictvo, umožňují nosit i protilodní střely Ch-31.

Jak užitečné mohou být staré bombardéry Su-24?

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články