Jaký by byl život na Pandoře⁠ známé z filmu Avatar? Rozhodně ne tak idylický, ve skutečnosti bychom museli bojovat o přežití

Měsíc Pandora, vyskytující se ve dvoudílné sérii Avatara, je nejdivočejší, nejkrásnější a nejsmrtelnější místo v galaxii. Vědci si stejně jako diváci přišli na své.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vítejte v destinaci Pandora. Tento svět se nachází v hvězdném systému Alpha Centauri a je zahalen tajemstvím a filmovými pravidly vytvořenými Jamesem Cameronem. Pro začátek je třeba říct, že Pandora není planeta. Je to měsíc plynného obra, jako je náš Jupiter. Pokud by tento smrtící měsíc existoval v reálném životě, musel by se řídit fyzikálními zákony. To je vlastně dobrá zpráva, jelikož byste vážili o 20 % méně než na Zemi. Využijte tedy této slabší gravitace a skočte přes nezkrotnou mimozemskou džungli.

Ne tak úplně bezpečné místo pro život

S čím byste si ale neměli zahrávat, je plynný obr Pandory. Jedná se o planetu Polyphemus. Tato masivní planeta je jen o něco menší než Jupiter. Stejně je ale dost velká na to, aby zničila veškerý život na světě, na který jste právě přišli. Pandora a Polyphemus jsou slapově uzamčeny, takže ke svému plynnému obrovi je vždy otočena pouze jedna strana tohoto měsíce. To je samozřejmě nebezpečné. Hlavně proto, že by to mohlo způsobit přílivové zahřívání, když jedna strana dostane o něco větší gravitační sílu než druhá.

Ve skutečnosti opravdu nebezpečné místo pro život

To by mohlo vytvořit plovoucí hory podél magnetických vln Polyphemu. Až na to, že povrch Pandory by nebyl podobný tomu ve filmu. Ve skutečnosti by to vypadalo spíše jako Jupiterův měsíc Io, který je také vulkanicky nejaktivnějším světem ve Sluneční soustavě. A kdyby to nestačilo, tak obloha Pandory může být také radioaktivní. Alespoň tak se to dá nazvat. Pokud by totiž magnetosféra planety byla stejně velká jako Jupiterova, Pandora by v ní byla uvězněna a byla by bombardována částicemi z hvězdného vesmíru.

Vaše jediná záchrana

Existuje však špetka naděje – záchranářský oblek. Věřte, že byste ho opravdu chtěli mít na sobě, protože i kdyby nebyla Pandora radioaktivní, atmosféra by vás stejně zabila. Vzduch by byl převážně tvořen oxidem uhličitým a xenonem. Oba tyto plyny vás ve vysoké koncentraci okamžitě udusí. A když už vás nezabije toto, tak to bude zápach sirovodíku. Nebo si alespoň budete přát, abyste byli mrtví.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Není kam se schovat

I kdybyste mohli dýchat povrchový vzduch, život by byl bez magnetického pole těžký. Možná budete muset žít pod zemí nebo vodou. Co se týče vody, tak si ale moc plané naděje nedělejte. Voda by byla pravděpodobně vysoce kyselá kvůli vysokým hladinám oxidu uhličitého v atmosféře. Mohlo by to být tak špatné, že by se rozpustil veškerý mořský život. Tento faktor vážně dokáže změnit potravní řetězec. Ještě horší je, že jedno ponoření do těchto vod by vám mohlo spálit kůži. Musíte se tedy ujistit, že ochranný oblek je voděodolný.

A vydržela by alespoň vaše drahá elektronika?

Hvězdný systém Alpha Centauri, ve kterém se Pandora nachází, nemá jen jedno, ale tři slunce. Pandora by obíhala kolem Alphy Centauri A, ale další hvězda, Alpha Centauri B, by také vyslala k Pandoře hodně světla. Hoří 2 300krát jasněji než Měsíc v úplňku na Zemi. A během bezesných nocí byste ani nemohli sledovat Netflix. Standardní elektronika by v tomto prostředí dlouho nevydržela, vzhledem k záření a elektronickému rušení. Ve výsledku to tedy není úplně vhodné místo pro rozvoj civilizace.

Jaký je váš vysněný svět v dalekém vesmíru?

Zdroj: WhatIf
Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Zobrazit další články