Ruské sebevražedné drony Lancet hravě likvidují techniku všeho druhu. Ukrajinci se jim ale dokážou bránit obyčejným pletivem

Sebevražedné drony jsou moderní účinnou zbraní se schopností si vyhledat a zničit i nejtěžší kusy vojenské techniky. Armády se učí, jak se proti nim bránit.

i Zdroj fotografie: Uživatel Nickel nitride / Creative Commons / CC0
                   

Během necelého roku války na Ukrajině obě strany vyvinuly sofistikované metody, jak proti nepříteli nasazovat sebevražedné drony, také nazývané loudavou municí. Jde vlastně o dron, jehož součástí je bojová hlavice. Když jeho operátor najde cíl, dronem do něho narazí. Velmi schopný druh sebevražedných dronů má nejen Ukrajina, ale i Rusko. Jde o stroj označovaný jako ZALA Lancet. Ale ukazuje se, že existuje způsob, jak se proti němu alespoň v některých situacích jednoduše bránit.

Drony Lancet zničily i cennou ukrajinskou techniku

Sebevražedné drony Lancet jsou poměrně novou zbraní, poprvé byly představeny v roce 2019. Jsou ale asi nejčastěji používanou ruskou loudavou municí na bojišti a v jeho okolí a mají na svém kontě již řadu nesporných úspěchů. Zaznamenané jsou případy, kdy Lancety zničily například velmi cenný systém protivzdušné obrany S-300, několik druhů moderních západních houfnic a dron dokonce poškodil moderní ukrajinský dělový člun Gyurza-M.

Drony Lancet mají velmi specifický tvar a je velmi jednoduché je rozeznat. Mají totiž čtveřici křídel umístěných do kříže a v zadní části dronu jsou pak podobně rozložené ocasní plochy. Jsou poháněny elektromotorem a tlačnou vrtulí v zadní části dronu. Létají rychlostí 110 kilometrů v hodině, při prudkém sestupném letu k cíli mohou dosáhnout až 300 kilometrů v hodině. Mají elektrooptické navádění, ale lze je k cíli nasměrovat i za pomoci GPS.

Lancety se liší velikostí i sílou hlavice

Dronů Lancet je více druhů, větší základní varianta má hmotnost 12 kilogramů a tříkilogramovou hlavici. Na obloze dokáže vydržet až po dobu 40 minut. Vojáci ale mohou použít i odlehčenou variantu o hmotnosti pouze 5 kilogramů s hlavicí o hmotnosti 1 kilogram. Její výdrž na obloze je zhruba 30 minut. Údajně byla vyvinuta ještě větší varianta s asi pětikilogramovou hlavicí a výdrží delší než hodina.

Ačkoli jsou Lancety nebezpečnou zbraní, ukazuje se, že za určitých okolností proti nim existuje obrana. Ukrajinská osádka polské samohybné houfnice AHS Krab nad svoji zaparkovanou zbraň natáhla síť z obyčejného plotového pletiva. Obsluha dronu si jí evidentně nevšimla a Lancet se do ní zachytil. Jindy se prý dron zasekl ve větvích stromu, pod nímž stál tank. Jestli i ruští vojáci používají podobnou ochranu proti ukrajinským dronům a jak funguje třeba proti Switchblade, zatím známé není, ale je to velmi pravděpodobné.

Jak moc účinná může být ochrana z pletiva či sítí proti dronům?

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články