Vědci zjišťovali, jakou barvu očí muži považují za nejatraktivnější u žen a naopak. První 3 příčky obsadily hnědé, modré a zelené

Kdosi kdysi prohlásil, že se můžete zamilovat do očí. Vzhled člověk se totiž mění, zatímco oči zůstávají stále stejné. A jak to tak vypadá, něco na tomto tvrzení je.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pak se celkem logicky nabízí otázka, která barva očí připadá kterému z pohlaví na protějšku nejatraktivnější. Vědci se tuto skutečnost rozhodli zjistit výzkumem ve spolupráci s výrobcem kontaktních čoček Lenstore. Pokud ještě sami brýle nepotřebujete, nejspíš vás to potká s přibývajícím věkem. Asi kolem 40 let totiž většinu populace potká stav zvaný presbyopie, tedy ztvrdnutí očních čoček. Oči se pak mnohem hůře zaměřují na objekty.

Jakou barvu u žen preferují muži a naopak?

Průzkum používal mužské a ženské profily na nejpopulárnějších seznamovacích aplikacích. V zájmu zjištění odpovědi na tuto otázku byla na profilových fotkách barva změněna počítačem. Následně vědci kontrolovali, která z verzí získá více „lajků“. Co se z toho nakonec vyklubalo? Statisticky se mužům nejvíce líbí ženy s modrýma očima (27 %) a pak hnědýma (22 %). Stupně vítězů obsadily i dámy se zelenýma očima, konkrétně 16,7 %.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Další na řadě byly oříškové (15 %) a černé (10 %). Ženám se nejvíce zamlouvají hnědoocí muži (20 %). Zajímavá je stříbrná pozice obsazená barvou fialovou (19,8 %), následovaná černou (17,7 %), modrou (17,3 %) a zelenou (11,4). Vztahová specialistka Ness Cooper se pokusila vysvětlit, co k těmto barevným preferencím vede. Ačkoli je totiž výzkum stále v plenkách, už teď se dají některé skutečnosti odvodit. Co za tím vším tedy nejspíš stojí?

Vliv toho, co vídáme zamlada

„I když je výzkum tohoto tématu stále ještě omezený, dá se soudit, že se nám zamlouvá barva, kterou jsme viděli u rodičů nebo pěstounů. Případně dalších příbuzných, ale vídali jsme ji v mládí. K této vazbě totiž dochází během uvolňování hormonů spíše než přímou souvislostí s rodinnou genetikou.“ Podle statistik je nejčastější barvou očí na světě právě hnědá. Dle odhadů patří do této skupiny až 90 % světové populace bez ohledu na pohlaví.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Druhé nejčastější jsou oči modré, asi 8 – 10 % světové populace, třetí je oříšková se zastoupením cca 5 %. Pro zajímavost se hodí podotknout, že mít čistě černé oči je bez kontaktních čoček nebo jiného zásahu nemožné. Text písně „Některá má oči, některá má černý,“ lze tedy prokazatelně zařadit mezi pohádky. Barvu očí lze chirurgicky změnit, málokdy je to ovšem něco víc než jen módní trend či jiný vrtoch.

Nejcitlivější detektor okolí, jaký máme

Naše oči dovedou rozeznat až 10 milionů odlišných barev. Veškeré barvy v člověku viditelném spektru jsou pak kombinací červené, zelené a modré. Žlutá je kombinací červené a zelené, fialová zase červené a modré a tak dále. Častým omylem je, že barva je záležitostí světla. Ve skutečnosti ale mnohem více vychází ze zpracování naším mozkem. Nejde jen o vlnovou délku světla, ale i okolní barvy a celkové prostředí, které okem vnímáme.

Dalším občasným strachem je předpoklad, že barva oka nějak ovlivňuje schopnost vidění. Bylo naznačeno, že modré a zelené oči jsou na světlo citlivější než hnědé. Po mnoha výzkumech se ale badatelé shodují na tom, že barva oka má tak minimální vliv na dovednost vnímání okolí, až ho lze pokládat za nulový. Bez ohledu na barvu oka ovšem používejte kvalitní sluneční brýle, abyste svoje nejcitlivější senzory dobře ochránili.

Kterou barvu očí máte nejraději vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Zobrazit další články