Zcela jistě jste si všimli, že se mraky v různých dnech mohou lišit tvarem, velikostí i výškou. Díky tomu můžete zhruba předpovídat počasí v blízké budoucnosti.
Mezinárodní atlas mraků Světové meteorologické organizace uvádí, že existuje více než 100 různých typů mraků, které se dají rozlišit na několik podskupin. Některé z nich se objevují zcela běžně a jiné opravdu vzácně, avšak každý typ těchto mraků má svoji specifickou charakteristiku.
Mraky, které vznikají, když Slunce zahřívá Zemi
Kupovité mraky (cumulus) jsou nejběžnějším typem oblaků. Když na ně svítí slunce, jejich baculaté vršky se zbarví do jasně bílé, zatímco spodní strana zůstane tmavá. Vznikají, když slunce zahřívá Zemi. Nepřinášejí žádné srážky, a proto se jim říká oblaka slušného počasí. Zpravidla se objevují v pozdních ranních hodinách. Během dne se zvětšují a v pozdním odpoledni mizí.
Jeden z typů oblačnosti
Stratusové mraky vypadají jako ploché, jednolité vrstvy šedých mraků, které visí nízko na obloze. Vypadají jako mlha, která zahaluje obzor. Stratusová oblaka se tvoří z velkých vzduchových mas, které stoupají nahoru a následně kondenzují. Tento typ oblačnosti je typický pro šedé zatažené dny, kdy přetrvává mlha nebo prší.
Tma o něco dříve než obvykle
Když se zdá, že večer nastal v ulicích s předstihem, tak to znamená, že oblohu zakryly nimbostratové mraky. Jsou poměrně husté, takže špatně propouštějí sluneční světlo. Nimbostratus je nejběžnějším typem dešťových mraků. Objevuje se, pokud je velká oblast země pokryta deštěm nebo sněhem nebo když má přijít déšť nebo sníh. Taková oblačnost vzniká v důsledku postupného hromadění vlhkosti na velké ploše.
Slunce schovávající se za mraky
Oblaka altostratus se jeví jako šedé nebo modrošedé vrstvy, které pokrývají část nebo celou oblohu. Ale i přesto můžete skrze takovou oblačnost stále vidět slunce. Oblaka altostratus mají tendenci se tvořit před teplou frontou. Také tento typ oblačnosti se může vyskytovat spolu s kupovitou oblačností, když se blíží studená fronta. Neprodukují silný déšť, ale často signalizují přiblížení oblaků nimbostratus.
Tenké bílé mraky
Cirrusové mraky jsou tenké bílé mraky, které jsou místo kapiček vody tvořeny drobnými ledovými krystalky. Leží totiž ve výšce více než 6 km, kde je zima a málo vodní páry. Cirrusové mraky se obvykle tvoří za pěkného počasí, ale mohou se tvořit i před teplými frontami a velkými bouřkami či hurikány.