I delfíni pracují pro armádu: Disponuje jimi také Rusko, brzy je však nejspíš nahradí drony

Spojení mimořádných schopností delfínů s jejich inteligencí z nich dělá velmi schopné pomocníky. Některé jejich úkoly ale postupně přebírají drony.

i Zdroj fotografie: Námořnictvo USA
                   

O inteligenci a schopnostech delfínů v současné době nikdo nepochybuje, a není proto divu, že si jejich dovedností již před dávnou dobou všimly ozbrojené síly. Minimálně několik zemí má dnes ve svém stavu jednotky s cvičenými delfíny a je samozřejmě možné, že o dalších svět ani neví. Americké námořnictvo je používá někdy od začátku 60. let – i když cvičí nejen delfíny – a už mnohokrát prokázali své schopnosti.

Studovali jejich tvar a našli užitečné pomocníky

Námořnictvo USA si vlastně jejich schopností všimlo náhodou, když je začalo studovat kvůli tvaru jejich těla. Jevilo se jako velmi vhodné pro aerodynamický design ponorek nebo torpéd, protože delfínům umožňuje ve vodě dosahovat vysokých rychlostí. Prvním delfínem vycvičeným americkými námořníky byla samice Notty patřící k druhu plískavice bělonosá, někdy nazývaného delfín bělostný. Naučila se vyhledávat miny pod mořskou hladinou.

K podobnému úkolu byli delfíni doslova stvoření. Mají totiž nejen vysokou inteligenci, ale jsou vybaveni jakýmsi biologickým sonarem. Dokáží analyzovat odražené zvuky a přesně rozpoznat různé předměty. Vědci zjistili, že nejenže umí naprosto přesně poznat určitý tvar, ale i skutečnost, že se jedná o kov, a dokonce o jaký druh kovu. Pro lokalizaci nepřátelských min či jiných předmětů je to neocenitelná vlastnost.

iZdroj fotografie: Pixabay

V praxi se vycvičení námořní delfíni v okamžiku, kdy naleznou minu, vrátí ke svým lidským partnerům. Od nich dostanou speciální vlaječku s ukotvením. Položí ji vedle miny, vlajka na hladině označí umístění miny a lidé ji nakonec mohou zneškodnit. Existují ale i delfíni používaní ke strážní službě. Byli vycvičeni tak, aby dokázali například označit polohu nepřátelských potápěčů blížících se ke stráženému místu. Existují ale zmínky o tom, že delfíni mohli být vycvičeni i k pokládání min například pod nepřátelská plavidla.

Delfíni prokázali schopnosti v praxi

Americké námořnictvo například pětici delfínů využívalo v 70. letech k hlídání muničního mola ve vietnamské zátoce Cam Ranh. V roce 1996 měli cvičení delfíni zabránit bombovému útoku na shromáždění republikánů v San Diegu. V roce 2003 během druhé války proti Iráku pak delfíni pomohli odminovat přístupy k iráckému pobřeží.

Námořnictvo má v současné době využívat hlavně delfíny, ale také běluhy nebo lachtany. Zvířat mají být minimálně desítky. Ví se, že cvičené delfíny má i Rusko, spekuluje se o Íránu nebo Izraeli. Je ale možné, že počet cvičených zvířat by mohl v budoucnu klesat. S rozvojem sofistikovaných dronů by mohly jejich úkoly převzít stroje nevyžadující neustálou péči a náročný výcvik. Delfíni by si pak mohli užívat života na volném moři.

Jaké schopnosti delfínů mohou ještě námořnictva využívat?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články