Polsko si je vědomé ruského ohrožení. Zkonstruovalo samohybný minomet M120 Rak, který mu dává velké šance

Polská armáda se již řadu let snaží získat moderní těžkou výzbroj, vědoma si ruského ohrožení. Řadu zbraní zvládá polský zbrojní průmysl produkovat sám.

i Zdroj fotografie: Jarosław Wolski / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Polský zbrojní průmysl zvládá již dlouhá desetiletí vyrábět velmi kvalitní těžké zbraně, jenom pro představu v 60. letech vyvinul spolu s Československem třeba velmi úspěšný OT-64 Skot. Ve výrobě těžkých zbraní pro svoji armádu – ale i na vývoz – pokračuje. Jedním z opravdu špičkových systémů posledních let je například samohybný minomet M120 Rak umístěný na kolovém nebo pásovém podvozku.

Nahradí zastaralé sovětské houfnice

Práce na vývoji minometu byly zahájeny kolem roku 2006. Motivací Polska bylo především nahradit zastaralé sovětské samohybné houfnice 2S1 Gvozdika ráže 122 milimetrů na úrovni dělostřelectva praporu. Myšlenkou bylo vyvinout univerzální pancéřovou věž umístitelnou na různá obrněná vozidla. Tím by se dal využít například pásový podvozek Gvozdik, ale i kolové podvozky obrněných transportérů. Uvažovalo se i o instalaci věže na starší německá bojová vozidla pěchoty Marder.

Ve věži je umístěný těžký minomet ráže 120 milimetrů a délce hlavně 25 ráží. Je vybaven automatickým nabíječem schopným dosáhnout rychlosti palby až 8 ran za minutu. Věž je pancéřovaná a odolá palbě z ručních zbraní a střepinám z dělostřeleckých granátů ráže 155 milimetrů. Vybavena je termovizní kamerou, laserovým dálkoměrem a moderním systémem řízení palby umožňujícím vysokou přesnost.

Zbraň zvládne různé druhy munice

Minomet dokáže střílet do vzdálenosti až 12 kilometrů, záleží hlavně na použité munici. Polsko vyrábí nejen tříštivé granáty, ale i osvětlovací, případně kouřové. Zbraň ale dokáže vystřelovat i speciální projektily určené k ničení obrněných vozidel a tanků. Ve věži je standardně umístěno 20 granátů, dalších 26 je pak v korbě. Dobíjejí se ručně přes zadní poklop věže. Díky automatizaci stačí k obsluze zbraně a vozidla dva vojáci. Výzbroj je doplněna lehkým kulometem.

iZdroj fotografie: Jarosław Wolski / Creative Commons / CC BY-SA

Věž byla testována na několika platformách, polská armáda si nakonec v roce 2016 objednala minomety na kolovém podvozku Rosomák, což je v Polsku licenčně vyráběný obrněný transportér Patria. Celý systém je dlouhý 7,7 metru a jeho hmotnost činí 24,5 tuny. Dokáže se pohybovat rychlostí až 80 kilometrů v hodině a dosah je 500 kilometrů. Polsko by mělo mít ve výzbroji minimálně 64 kusů a další má objednané.

Jak důležité jsou pro armádu minomety jako Rak?

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články