Díky ultrazvuku vidíme nenarozené miminko v plné kráse. Ovšem jak se postupně vyvíjí, děloha je mu čím dál těsnější.
Můžeme tak spatřit, jak se plod obrací, tleská nebo kope. V takových chvílích nejednoho rodiče napadne, jestli si pohybující se tělo nemůže uvnitř samo nějak ublížit. Případně zda nemohou jeho prudší pohyby prorazit dělohu a ublížit jak jemu, tak mamince. Děti lze zranit už v děloze, jde však výlučně o následky těžkých traumat, jak potvrzuje i Carolyn Kay, M.D.. Ultrazvuk je v tomto naprosto bezpečný, podstatou vyšetření je právě reakce plodu.
Místo, které plod dokonale ochraňuje
Nejde ovšem jen o „divadlo“ pro pobavení rodičů nad pěstičkami a pohyby rukama. Toto pozorování ukazuje zdravý vývoj reflexů plodu a reakci na podněty. Jeho pozice ovšem někdy připomíná boxerský postoj, což může zvláště prvorodiče poněkud vyděsit. Děloha je však na všechny projevy plodu připravena a snese je naprosto bez potíží. Jde o ochranu před vnějšími i vnitřními vlivy, zateplené a perfektní vnitřní „nosítko“.
Děloha je neuvěřitelně polstrovaná a plodová voda chrání miminko i před většími otřesy. Dojde-li k vážnějšímu zranění břicha ženy, obvykle není – právě díky tolika vrstvám – poškozen plod. V každém případě je ale nutná kontrola specialisty. Děloha je po většinu času mimo těhotenství překvapivě malá – asi jako malé jablko. S pobytem miminka se ovšem roztáhne až do objemu vodního melounu. Docela působivá pružnost.
Starořecké zdůvodnění hysterie a náklon dělohy
Po porodu se postupně opět stáhne do původních rozměrů. Tohle může trvat cca 6 týdnů a jde o proces zvaný involuce. Žádný jiný orgán lidského těla se nemůže takto roztáhnout, aniž by utrpěl trvalé poškození. Ve starém Řecku věřili, že se děloha pohybuje po těle a způsobuje tak ženské zdravotní problémy. Zdůvodňovali tak především výskyt hysterie. Dnes to zní směšně, tedy představa orgánu, který se po těle volně potuluje.
Ačkoli děloha nikdy „necestuje“, existuje tak zvaná nakloněná děloha. U většiny žen totiž tento orgán směřuje dopředu, tedy směrem k pupíku. Některé ji mají ale nakloněnou dozadu, až k páteři. Není to nic zvláštního, přibližně 1 z 5 žen má tento náklon dělohy. Obvykle o této situaci vůbec neví. V takových případech může být obtížné zavádění tamponu a i některé sexuální polohy jsou značně nepříjemné. Pak bývá na místě porada s gynekologem.
Vzácné případy absence nebo přebytku
Ještě existují opravdu vzácné případy, kdy se žena narodí zcela bez dělohy. Vrozená vývojová vada se jmenuje Mayerův-Rokitanského-Küsterův-Hauserův syndrom a jde o zakrnění nebo plnou absenci dělohy. Samotná vulva přitom může vypadat zcela normálně. Prvním příznakem je nezahájení menstruačního cyklu do 16 let věku. V posledních letech už je možné dělohu transplantovat a v roce 2014 se z ní ve Švédsku i narodilo první dítě.
Jen asi 1 ze 4 500 žen se narodí s tímto postižením. Je také opačná – a velmi vzácná – možnost, tedy narození se dvěma dělohami. Žena pak má také dvě vaginy a dva děložní čípky. Jinak je pro ni možné běžným způsobem počít dítě a projít zdravým těhotenstvím. Jedná se však o opravdu velmi vzácné případy.