Výzkum a vývoj jdou ve světě stále dopředu a každý den vědci a odborníci různých oborů a oblastí přijdou na zajímavé věci a technologie, které by mohly pomoci planetě nebo nám lidem. V posledních letech se velmi mluví o neobnovitelných zdrojích energie, kterými jsou například černé uhlí. Je všeobecně známo, že uhlí je energetický zdroj, který se ve světě používá už mnoho desítek let.
Mluví se o tom, že jednou uhlí dojde. Je to velmi užitečný zdroj, který jednou zřejmě vyčerpáme. Nedávný výzkum MIT odhalil, že by právě uhlí mohlo být použito k výrobě různých užitečných zařízení, neboť špinavý uhlík v sobě odhaluje svou sofistikovanou stránku.
Pro skladování energie
Dehet je každodenní materiál, který používáme už pravidelně a ani si to neuvědomujeme. Utěsňuje švy na našich střechách a příjezdových cestách. Podle výzkumného týmu MIT má tento každodenní materiál neočekávanou a neocenitelnou složitost, protože by mohl být užitečný i jiným směrem. Podle všeho by tento materiál mohl být užitečný jako surovina pro řadu špičkových zařízení, včetně systémů pro skladování energie, tepelných aktivních povlaků nebo elektronických senzorů.
Uhlí a další fosilní paliva
Podle výzkumného týmu MIT se nejedná jen o uhlí a dehet, ale také o další fosilní paliva. Tento pohled alespoň vyjádřil profesor Jeffrey Grossman. Spíše než použití těchto materiálů jako levných komodit na spalování, utěsňování trhlin nebo likvidaci, vidí profesor potenciál pro celou řadu aplikací, které využívají vysoce komplexní chemii zabudovanou do těchto starobylých směsí uhlíkových sloučenin, které jsou odvozené z biomasy.
Opětovné použití
Významnou výhodou takových aplikací je to, že poskytují způsob opětovného použití materiálů, které by jinak byly spáleny, čímž by zvyšovaly emise skleníkových plynů a byly likvidovány na skládkách. Tato použití by mohla vést k tzv. ekologizaci uhlí a dalších materiálů na bázi uhlíku, které jinak poškozují klima planety. Ve svém nejnovějším výzkumu profesor Grossman spolu s dalšími vědci našel způsoby, jak používat uhlí, dehet a smůlu k výrobě tenkých povlaků s vysoce kontrolovatelnou a reprodukovatelnou elektrickou vodivostí, porozitou a dalšími vlastnostmi.
Objev díky laseru
Tento vědecký tým dokázal pomocí laseru vyrobit prototypová zařízení z levných a všudypřítomných materiálů, včetně super kondenzátoru pro ukládání elektřiny, flexibilního tenzometru a průhledného ohřívače. Tato zajímavá práce zkoumá alternativní způsoby využití těžkých uhlovodíků, které obsahují uhlík. Tyto uhlovodíky se po miliony let geologicky zpracovávaly z rozpadlé rostlinné hmoty za působení tepla a tlaku. Podle profesora poskytují tyto materiály širokou škálu atomových konfigurací s různými chemickými a strukturálními vlastnostmi, jež nejsou srovnatelné s žádnými syntetickými nanomateriály na bázi uhlíku.