Kopali zákopy, našli přitom nádoby staré 2500 let: Ukrajinští vojáci se nevědomky postarali o objev nesmírně vzácných amfor

Mnohé archeologické nálezy jsou dílem náhody. Důležité je, aby se dostaly do rukou archeologů, kteří je dokáží zachovat pro další generace.

i Zdroj fotografie: 126th Territorial Defense
                   

Ačkoli krvavá válka na Ukrajině mnoho příznivých zpráv neposkytuje, přesto lze nalézt okamžiky, které se války netýkají, dají se označit jako nesmírně šťastné a jako takové se zapíší i do historie. Mezi ně se jistě dá řadit nález vojáků ze 126. brigády teritoriální obrany. Na začátku května roku 2022 kopali obranné pozice poblíž ukrajinského přístavního města Oděsa, aby se mohli bránit případné invazi Rusů. K překvapení všech narazili na unikátní nález, který představuje několik řeckých amfor.

Řekové obydleli i sever Černého moře

Vykopané historické předměty předali archeologům do oděského muzea. Jedná se o nesmírně cenný nález, protože pocházejí z zhruba z let 300 až 400 před naším letopočtem. To je asi 100 let poté, co na dnes ukrajinském území Černého moře byla postavena první řecká osada. Řekové, kteří byli zdatnými mořeplavci, se sem museli dostat po moři po překonání Bosporu a Dardanel, které ho oddělují od Středomoří.

Nádoby dokládají, že už v té době byla Oděsa a její okolí mohla být důležitým obchodním centrem. Vzhledem k úrodné oblasti, která se na Ukrajině nachází, zde mohly být zdroje obilí, které se vyváželo do Řecka. Naopak osady mohly toužit po jiných produktech, kterými se tehdy obchodovalo. Například olivovém oleji nebo víně.

iZdroj fotografie: 126th Brigade of Territorial Defense

Historie stará tisíce let

Právě na převoz těchto produktů se amfory nejčastěji používaly. První nádoby podobného tvaru se začaly používat již někdy před 8 tisíci lety. Ovšem klasické amfory, jak je známe dnes, se objevily zhruba 3500 let před naším letopočtem. Existovaly v různých tvarech a velikostech. Pokud měly široké hrdlo, většinou se používaly k uchování obilí a podobných pevných předmětů. Amfory z úzkým hrdlem naopak sloužily pro tekutiny jako bylo víno nebo olej. Uvnitř bývaly ošetřené pryskyřicí, aby neprosakovaly.

Mají nejčastěji dvě ucha, aby se s nimi dobře manipulovalo. A také mívají špičaté dno, což umožňovalo jejich zaražení do písku, ve kterém mohly stát. Nádoby s produkty bývaly často zapečetěné. Proto se v několika případech podařilo hlavně v lodních vracích nalézt amfory, ve kterých byl uchován i jejich obsah. Amfory byly používány i za starověkého Říma, ale byly postupně nahrazovány jinými druhy obalů.

Jak cenné mohou být ukrajinské nálezy amfor?

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články