Moderní hektická doba je plná nejrůznějších technik na uklidnění. Návody vedou k odplavení stresu, nalezení správného dechu, životního rytmu a předcházení depresím.
Často se při takových meditacích nebo relaxu obklopujeme vonnými svíčkami. Máloco je příjemnější, než si během ponoření do vany nebo četbě dobré knihy zapálit právě takovou svíci. Mějte se však na pozoru, protože poslední výzkumy ukazují, že jejich pálení není tak bez rizika, jak se zdá. Jak upozorňuje i Alana Biggers, M.D., MPH, jejich hoření uvolňuje velmi škodlivé zplodiny. Ty se dostávají do vzduchu, a tedy i do našeho těla. Skoro nikdo si neuvědomuje, že je to nebezpečnější než kouření.
Pozor hlavně na levné výrobky
V první řadě se to týká čínských svící a kadidel, které jsou rozšířené a cenově velmi dostupné. Lidi užívající si tyto odpočinkové metody na ně mnohdy časem přecházejí. Právě u těchto svíček ale výzkumy prokázaly velmi výrazný obsah škodlivin. Během hoření uvolňují jejich knoty olovo, což může být dlouhodobě velké riziko pro naše plíce. Pokud by se vědělo, které konkrétní svíčky olovo obsahují, bezpochyby by je lidé nekupovali.
Potenciální toxicita vonných svíček jako sortimentu je však stále diskutabilní. Najdete nepochybně mnoho rozborů, z nichž ovšem většina poskytuje málo důkazů, případně vůbec žádné. Knoty vyrobené v USA momentálně žádné olovo neobsahují, jejich prodej byl Komisí pro bezpečnost produktů zakázán v roce 2003. Stejně tak byl zakázán dovoz takto rizikových výrobků z dalších zemí. Většina výrobců od něj ostatně upustila už po roce 1970.
Dva výzkumy, žádná reálná nebezpečí
Většina moderních svíček je z parafínu, který se vyrábí z petroleje. Jeden z výzkumů z roku 2009 zjistil, že jeho pálení uvolňuje potenciálně nebezpečné sloučeniny jako toluen. Nicméně studie nebyla nikdy podrobena revizím a několik firem vzneslo otázky ohledně její spolehlivosti. Podle vyjádření European Candle Association „Neposkytla data a její závěry se opírají jen o nepodložená tvrzení. Škodlivost svíček tak nebyla relevantně prokázána.“
Samotná asociace provedla v roce 2007 podrobný rozbor všech hlavních druhů parafínu na 300 toxických chemikálií. Badatelé zjistili, že každý typ uvolňuje určitý objem těchto škodlivin. Jedná se však o míru hluboko pod limitem pro jakékoli výrazné zdravotní ohrožení člověka. Aktuálně tedy neexistuje reálný důkaz o škodlivosti pálení parafínu. Máte-li ovšem obavy, používejte svíce z včelího vosku, sójového vosku a dalších rostlinných typů.
Riziko vonných svíček?
Dlouhodobá inhalace vonných svíček může uvolňovat těkavé složky jako formaldehyd, které zvyšují riziko výskytu rakoviny. I tak ovšem není zcela jasné, jestli mohou výrazně ohrozit vaše zdraví. Je také možné mít na ně alergickou reakci. Její symptomy zahrnují výraznější kýchání, rýmu nebo oteklý nos. Tyto látky se mohou uvolňovat z jakékoli svíčky, kterou si doma zapálíte. Ve srovnání s běžným ovzduším je však vliv na zdraví zanedbatelný.
Množí se také otázky na škodlivost kouře svíček. Nicméně nadýchání se přílišného množství jakéhokoli kouře vám může způsobit zdravotní problémy. Ten ze svíček tedy není výjimkou. Sečteno a podtrženo, máte-li rádi zapálené svíčky – jedno k čemu – nějaké drobné riziko se vyskytuje vždycky. Redukujete ho ale vyhnutím se levným modelům, kde je přítomnost škodlivých látek v materiálu výrazně vyšší, než u kvalitních produktů.