Existuje teorie, která vypovídá o tom, že Slunce přestane Zemi dodávat potřebné teplo a světlo. Badatelé proto blíže nahlédli do této problematiky a našli odpověď.
Mnoho hvězd zhasne s třeskem a explodují v zářivé supernovy. Ale naše Slunce se v tomto scénáři stane přímo pulsarem, někdy nazývaným jako neutronová hvězda. Můžete to brát jako dobrou zprávu. Explodující Slunce by zničilo Zemi a spolu s ní téměř zbytek Sluneční soustavy. Takže v tom vlastně nezůstanete sami. Sousední vesmírná tělesa se k vám připojí.
Slunce se rozhodne přestat plnit své funkce
Ale teď, když je Slunce neutronovou hvězdou, tak by patřilo mezi nejhustší objekty, jakožto jeden z asi 2 000 pulsarů ve vesmíru. Když se smrskl na přibližně 70 000krát menší velikost, než býval, nebyl by o moc větší než malé město o průměru 10 km. Zároveň by se tento původně obří objekt točil extrémně rychle. Udává se až kolem 161 otáček za sekundu. A taky by každých pár sekund vystřelil paprsky smrtící radiace přímo na Zemi. Nebo dokonce během milisekund. Zbude jen pohled na tmavou oblohu, ze které nevyzařuje téměř žádné světlo.
Země padne do tmy
Ze Slunce se v takovém případě stane něco jako pulzující maják ve středu Sluneční soustavy. Tato věčná temnota by na Zemi způsobila spoustu problémů, výhradně kvůli zániku fotosyntézy. Stromy by už nebyly schopny produkovat kyslík a plodiny by nerostly. V takovém případě nastane vyhladovění a anarchie.
Zachová se kapalná voda?
I přes všechny kritické změny by stále existovala šance k pokračování života na planetě. Zejména proto, že obyvatelná zóna pulsaru může být téměř stejně velká jako u normální hvězdy. To znamená, že by na zemském povrchu mohla stále existovat kapalná voda, ale jen díky teplé atmosféře zachycující energii ze Slunce. Sice se jedná o teplo bez viditelného světla, ale záření by bylo dostačující.
Je možné bez atmosféry na Zemi přežít?
Je to proto, že neutronové hvězdy mají neuvěřitelně silná magnetická pole. To způsobí, že se ze slunečních pólů vystřelí paprsky rentgenového a gama záření. Bohužel, všechna tato záření by byla smrtelná. Abychom jim zabránili dostat se na Zemi, musela by atmosféra být rapidně hustší, a kdyby se tak stalo, vaše těla tuto změnu stejně nezdolají. A to kvůli intenzivního tlaku, který je v této fázi na úrovní nejhlubších částí oceánů. Pokud byste nějakým zázrakem přežili, tak se o zbytek postará neúprosná radiace. A tudíž se dá vyvodit, že bez atmosféry by lidstvo zcela jistě zaniklo.