Francie poslala Ukrajině stroje navržené v 60. letech pro Jižní Afriku. I přes své stáří mají stále co nabídnout

Mobilní systémy protivzdušné obrany jsou důležité pro jednotky v poli i kvůli možnosti je snadno přemístit. Dokáží si poradit s celou řadou cílů.

i Zdroj fotografie: David Monniaux / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jednou z největších zbrojních velmocí světa je již po dlouhá léta Francie. Netýká se to jenom jejích známých letadel Rafale nebo obrněné techniky, která je velmi oblíbená hlavně v afrických zemích. Produkuje celou škálu zbraní, které patřily nebo patří mezi světovou špičku. Mezi ně se řadí i systém protivzdušné obrany nazývaný Crotale. Vznikl již v 60. letech, ale dodnes díky modernizacím patří mezi účinné zbraně. Brzy by ho Francie měla dodat na Ukrajinu, aby pomohl chránit její nebe proti řízeným střelám a dronům.

Původně vyvinutý pro Jihoafričany

Systém je nejen ve výzbroji Francie, ale i několika dalších zemí. V 60. letech, kdy ho vyvinula společnost Matra (dnes Thales), vlastně nebyl určený pro Francii, ale pro ozbrojené síly Jihoafrické republiky. Ovšem francouzská armáda si brzy všimla jeho kvalit a projevila o něj zájem. Tento systém krátkého dosahu se objevil v pozemní variantě či letectvu, ale především v námořnictvu. Stal se zbraní, která chránila a chrání lodě proti protilodním střelám a dalším vzdušným hrozbám.

Na lodích jsou rakety systému Crotale umísťovány do věže se senzory na zachycení cíle. Ta má celkem 8 odpalovačů střel a zásobník na 18 raket. V pozemní variantě pak Francouzi umístili střely na terénní podvozky 4×4. Na nich jsou čtyři odpalovače raket. Vyskytla se i varianta s šesti raketami na podvozku tanku AMX-30 nebo s 8 střelami na finském obrněném transportéru Sisu Pasi.

iZdroj fotografie: Uživatel Rama / Creative Commons / CC BY-SA

Radar detekuje cíl do 35 kilometrů

Systému Crotale existuje více verzí, byl totiž průběžně modernizován. Starší varianty pro pozemní použití jsou umístěny na dvou vozidlech. Jedno obsahuje odpalovače raket, druhé radar. Novější varianty mají vše integrované na jednom vozidle. Modernizovaná verze NG disponuje radarem schopným zachycovat cíle do vzdálenosti až 35 kilometrů. Má denní a noční kameru a infračervený lokalizátor detekující tepelnou signaturu letících objektů.

Vlastní raketa je až 100 kilogramů těžká. Dokáže se pohybovat rychlostí až Mach 2,3. Zasahuje cíle do výšky 5 kilometrů a vzdálenosti 15 kilometrů. Má bojovou hlavici o hmotnosti 15 kilogramů, která vytváří velké mračno střepin sloužících ke zneškodnění cíle. Ve výzbroji je má třeba Jižní Korea, Řecko nebo Finsko. Ukrajina by systémy měla dostat v rámci týdnů, otázka je přesně v jaké verzi. Největším limitem je obsluha, kterou je nutné na ovládání systému nejprve pečlivě vycvičit.

Jaké protivzdušné systémy by Ukrajině pomohly nejvíce?

Zdroj: Rferl
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články