Jedno z nejtajemnějších míst na světě. Co způsobuje hrůzu nahánějící vlny ve tvaru pravidelných čtverců?

Zní to jako zajímavý efekt z filmové fantasy nebo katastrofického snímku. Vlny ve tvaru čtverce jsou však jev zcela reálný. A při jejich výskytu byste rozhodně měli zpozornět.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Turisté jezdí na francouzský ostrov Ré, aby si užili jeho prvotřídní pláže a nádherné počasí. Můžete se zde však setkat i s jedním dosti neobvyklým jevem, a sice čtvercovými vlnami. Víte, co to znamená, když je spatříte? Nejde přitom o jedno místo, ale o celý vzorec, který při pohledu z hor nebo majáku vypadá jako obrovská šachovnice nebo stavebnice. Čtverce jsou naprosto totožné a opakují se v jednom vzoru až do dálky.

Anomálie jako turistické lákadlo

Přestože pro místní obyvatele nejde už o takové překvapení, výskyt čtverců na hladině přiláká krom turistů i jejich pozornost. Nejlépe se pak vlnění sleduje z vrcholku pobřežních majáků nebo dalších vyvýšených míst. Přestože v tomto fenoménu hledá mnoho lidí různou magii či konspirační teorie, věda má pro vlnění celkem jednoduché vysvětlení. Ostrov Ré se totiž nachází na přesném průsečíku dvou moří, což vede k hydrologické anomálii.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Místu se často říká křížové moře a kilometry pod hladinou svádí obě vodstva nekonečný souboj. Neustále tu tak na sebe naráží různé proudy ovlivněné shora i vzorci počasí. Výsledkem je tvorba vln, které jsou na sebe navzájem kolmé, což vede právě k onomu čtvercovému tvaru. Dva vlnové systémy se tu tak setkávají v šikmém úhlu. Vlny generované novým větrem jsou vůči starému pod úhlem, čímž vzniká nebezpečný vzor, který se navíc pohybuje.

Riziko pro lodě, plavbu a kohokoli uvnitř

Dokud nedojde k rozplynutí starších vln, představují pro cokoli na moři vážné riziko. Proto se v době jejich výskytu nikdo na moře nevypravuje. Vlnění může totiž do lodi narazit čelně, nikoli ze všech ostatních směrů. Jev je nebezpečný i v případě, že jde jen o drobné vlnění s mírnou silou. Stejně jako u přílivových vln lze totiž těm čtvercovým uniknout jen s velkými obtížemi. Člověk tak musí v pohybu počítat hned s dvojicí sil.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tah přichází ze dvou stran a často se navíc objevují silné protiproudy. Jakmile se tedy dostanete do jednoho ze čtverců, je velmi těžké z něj uniknout. Ani zkušeným surfařům či obyčejným plavcům se proto nedoporučuje v tomto vzoru testovat své schopnosti. Jakmile se s vlněním tohoto typu setkáte, co nejrychleji se z moře dostaňte. Nezřídka se současně s ním setkáte i se silným vlnobitím překonávajícím výšku 3 metrů.

Všude na světě, vždycky rizikové

I při plavbě po oceánu se lodě těmto vlnám vyhýbají, protože pro ně představují hrozbu. V moderní historii mají čtverce na svědomí mnoho lodí, plachetnic i výletních plavidel. Fascinující jev je tedy ideální pozorovat z výšky. Kromě francouzského ostrova se mohou objevit kdekoli na světě, v Atlantiku i Tichém oceánu. Na Ré je ovšem lidé chodí pozorovat celkem pravidelně. Díky setkávání dvou moří je zde výskyt nejčastější.

Křížové vlny jsou rizikovější než riptidy, protože vznikající vzorec značně komplikuje navigaci. Ripové proudy jsou úzké a silné a převládají hlavně podél pobřeží. Současně s narážením na břeh pak táhnou plavce i malé lodě či čluny hlouběji do oceánu. Plavci logicky panikaří a s vlněním bojují. S tím přichází únava a často také utonutí. Rok co rok zachraňují na východě USA tisíce lidí, asi 100 jich pravidelně přijde o život.

S jakým nejsilnějším vlnobitím jste se setkali?

Zdroj: SurferToday
Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Zobrazit další články