Co se stane, když bude lidské tělo přijímat čokoládu každý den? Jen samé výhody, ale musí se zvolit správný typ

Čokoláda je nabitá mnoha živinami, které mohou výrazně prospět vašemu zdraví. Bavíme se tu ovšem o pochutině s vysokým podílem kakaa, ne o mléčné čokoládě.

i Zdroj fotografie: Sri Namagiri Mahalakshmi Baskaran / Creative Commons / CC BY
                   

Tmavá čokoláda je vyrobena ze semínek kakaovníku a jedná se o jeden z nejlepších zdrojů antioxidantů, jaké lze vůbec na světě najít. Mnohé výzkumy ukázaly, že právě tmavá čokoláda dovede v mnoha směrech prospět vašemu zdraví. Krom jiného také snižuje riziko srdečních chorob, jak potvrzuje i Jerlyn Jones. Následující pozitivní efekty se ovšem vztahují pouze k čokoládě tmavé a kvalitní, nikoli sladkostem obecně.

Je čokoláda zdravá, nebo ne?

Tradiční hnědé pochoutce se dostalo špatné pověsti za akné, obezitu, vysoký obsah cukru, srdeční problémy a mnohé další neduhy. Je však třeba ujasnit si dvě věci. Je čokoláda a čokoláda. Kvalitní tmavá čokoláda, o jejíchž přínosech bude řeč za chvíli, neobsahuje žádné přidané látky. V zásadě tedy platí, že čím více toho najdete v informaci o složení, tím horší produkt máte v ruce. A pokud se chystáte jen mlsat bez pohybu, přirozeně budete přibírat.

Tmavá čokoláda je velmi výživná

Koupíte-li si tmavou čokoládu s obsahem cca 60 % a více kakaa, dostáváte velmi výživný balíček. Uvnitř je slušná dávka rozpustné vlákniny, vysoký obsah kakaa a také hodně minerálů. Kus o váze 100 gramů s obsahem 70–85 % kakaa obsahuje 11 gramů vlákniny, 66 % železa, 57 % hořčíku, 196 % mědi a 85 % manganu. Uvedená procent jsou podíly denní dávky pro dospělého člověka. Nechybí ani zinek, fosfor nebo selen.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Silný zdroj antioxidantů

Tmavá čokoláda je přímo nabitá organickými složkami, které jsou biologicky aktivní a fungují jako antioxidanty. Jde především o polyfenoly, flavanoly a katechiny. Podle výzkumů umí hlavně polyfenoly snížit objem špatného cholesterolu. Zvláště tehdy, pokud je zkombinujete s dalšími potravinami jako kakaem nebo mandlemi. Další studie zjistila, že kakao a tmavá čokoláda mají antioxidantů víc než borůvky nebo bobule acai.

Lepší krevní oběh a nižší krevní tlak

Mnoho pečlivě kontrolovaných studií ukázalo, že kakao i tmavá čokoláda dovedou zlepšit krevní oběh a přispívají k nižšímu tlaku. Pravda, efekty jsou většinou lehké, nelze tak tedy nahradit případnou medikaci. U pacientů s cukrovkou 2. typu se však efekty nedostavily. Je tedy možné, že osoby již užívající příslušné léky nezískávají z konzumace této čokolády nic navíc. Nepochybně je na tomto poli potřeba dalšího zkoumání.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Snížení rizika srdečních chorob

Složky tmavé čokolády se zdají být velmi dobrou ochranou před oxidací LDL cholesterolu. V delším horizontu se ho tak může v tepnách usadit mnohem méně, což snižuje riziko vzniku srdečních chorob a problémů. Podrobné výzkumy ukázaly poměrně radikální zlepšení situace. Více studií ukázalo v delším horizontu to, že konzumace kakaa nebo čokolády bohaté na flavanol zlepšila obecně srdeční zdraví prakticky všech konzumentů.

Ochrana kůže před vlivem slunce

Bioaktivní složky v tmavé čokoládě jsou také velmi přínosné pro vaši pokožku. Opět hraje roli flavanol, který vás chrání před slunečním svitem a zlepšuje kožní prokrvení. Stejně tak zvyšuje její hustotu a celkovou hydrataci. Pokud tedy plánujete dovolenou na pláži u moře, rozhodně zvažte přidání tmavé čokolády do stravy několik týdnů nebo měsíců před odjezdem. Pamatujte však na to, že nejde o náhradu opalovacího krému, a poraďte se s dermatologem.

Kdy jste se s tmavou čokoládou setkali poprvé?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Zobrazit další články