Vizuální hádanka, na kterou 65 % lidí odpoví špatně. Mezi knoflíky se skrývá jeden „vetřelec“, kdo ho vidí?

Náš mozek je dostatečně plastický, je však třeba ho neustále posilovat. Stejně jako chůze prospívá svalům, rébusy a hádanky zase dostávají do kondice buňky mozkové.

i Zdroj fotografie: Stencil Photos
                   

Knoflíky jsou svět sám pro sebe, který obsahuje mnoho zajímavostí. Až do doby, kdy se objevila knoflíková dírka, byly hlavně zdobené ornamenty. Podle některých názorů přivezli technologii dírky v knoflíku křižáci. Ti to viděli na Blízkém východě a přivezli pak nápad do Evropy. Až do 19. století byla většina knoflíků určena hlavně pro pánské oděvy. Ženské oblečení používalo pro stažení především háčky a různé druhy šněrování.

Znak bohatství a společenského postavení

V dřívějších dobách poskytovalo použití knoflíků také výpověď o společenské náladě. Stejně tak byl tento prvek ukázkou bohatství a společenského statusu. Haleny se běžně šněrovaly, knoflík byl nákladný. Francouzský král František I. Francouzský vládnoucí v letech 1515–1547 měl podle pramenů na jednom kabátu tisíce zlatých knoflíků. Teď se zkuste velmi pozorně podívat na tento rej knoflíků a najděte mezi nimi jedno zvířátko.

iZdroj fotografie: Stencil Photos

Knoflíky se také vyráběly prakticky ze všech známých materiálů, ať už umělých, nebo přírodních. Stejně jako mnoho dalších předmětů jsou také sběratelským artiklem. Na rozdíl od známek nebo pohledů se však drží na celkem rozumných cenových hladinách. Krásné a fascinující se dají pořídit za drobné. Ty opravdu vzácné z cenných materiálů se samozřejmě pohybují v tisících. Krásná sbírka pro potěšení ovšem není tak nákladná.

Barvitá historie a výroba

V dřívějších dobách se veškerým knoflíkům vyrobeným z černého skla říkalo „jets“. Technicky je to ovšem chybný název, protože jet je anglický název pro černý jantar, minerál příbuzný uhlí. Zvolila si ho například královna Viktorie, když truchlila pro svého muže, prince Alberta. Patentní úřad ve Spojených státech vyřídil doslova tisíce návrhů a žádostí o patenty týkající se právě knoflíků a dalších způsobů upevnění oblečení.

Knoflíky ovšem najdete nejen na oblečení, ale i na zavazadlech, polštářích a dalších předmětech vyrobených z látek. Nejstarší známý byl nalezen v dnešním Pákistánu. Pravděpodobně patřil starověké asijské civilizaci v údolí Indu, která existovala někdy v roce 3000 před Kristem. Knoflíky mají nejrůznější tvary, tradičně je však nejčastější kruh. Objevuje se ale i čtverec nebo trojúhelník. Většinou mají 2–4 dírky nebo očko.

Řešení dnešního úkolu

V dávných dobách byly k jejich výrobě často užívány mušle, rohy, kov nebo dřevo. Moderní verze jsou ale obvykle z plastu, cokoli jiného je často děláno na zakázku. První modernější použití knoflíků se zrodilo v Evropě někdy ve 13. století, nejspíš ve Francii nebo Německu. Trend se stal rychle populárním, stejně jako vynález knoflíkové dírky. Pokud stále marně hledáte zvíře mezi knoflíky, tady je řešení vizuálního rébusu.

iZdroj fotografie: Stencil Photos

Knoflíky se staly i místem pro umění či originální marketing, ovšem jejich omezená viditelnost drží trend na okraji. Zdobení knoflíků ornamenty se datuje do doby 2600–1500 před Kristem a pozůstatky se našly v údolí Indu, Římě i Číně. Během světových válek používala britská i americká armáda knoflíkové náhrdelníky, ve kterých se ukrýval kompas.

Jaké hádanky jsou vaše nejoblíbenější?

Zdroj: LiveScience
Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Zobrazit další články