USA přeměnily starou munici. Dokáže přesně zasáhnout jakékoli plavidlo a rozdělit ho na dvě části

Nejpravděpodobnějším místem velkého světového střetu velmocí je Tichý oceán. USA a Čína zde mají své zájmy a země se na tuto variantu intenzivně připravují.

i Zdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
                   

Spojené státy mají novou přesnou zbraň, která by jim mohla pomoci při případném střetu s nepřítelem na moři. Jde o bombu GBU-31 upravenou tak, aby dokázala přesně zasáhnout loď plující po hladině a zničit ji. Výhodou této pumy je nejen její přesnost, ale i velikost a ničivá síla. Je navíc oproti běžným protilodním zbraním velmi levná. I když její použití může mít i některé nevýhody.

Hloupá puma přeměněná v chytrou

GBU-31 není nic jiného než americké letecká puma Mk 84. To je velká letecká bomba o hmotnosti 907 kilogramů. Obsahuje bojovou hlavici naplněnou 429 kilogramy výbušniny Tritonal, což z ní dělá velmi ničivou zbraň. V GBU-31 se změnila v 90. letech, kdy na tuto takzvaně hloupou pumu byla instalována naváděcí soustava JDMA. Ta z ní učinila přesně naváděnou munici proti pozemním cílům, která má inerciální navádění, využívá GPS a může mít i laserové a další typy naváděcích systémů.

Současně otestovaná zbraň je další evolucí GBU-31. Na její přední část totiž byla nainstalována souprava nazývaná Quicksink. Jde o radarový vyhledávač, který je propojen se soupravou JDMA. Radar je podle všeho schopen zaměřit plavidlo, na které pilot letadla nesoucí pumu zamíří, a po shození pumu přesně navést na loď. Co se v takovém případě stane, ukazuje video zveřejněné americkými ozbrojenými silami. Obří exploze loď doslova rozpůlí na dvě části a ta jde téměř okamžitě ke dnu.

Problémem může být Tchaj-wan

Mít takovou přesně naváděnou munici může být pro americké letectvo a námořnictvo velmi vítanou posilou. V současnosti se předpokládá, že největším americkým soupeřem budoucnosti je Čína a pravděpodobným místem střetu oblast Tichého oceánu. Čína například opakovaně vyhrožuje obsazením Tchaj-wanu, který považuje ze vzbouřeneckou provincii. USA naopak deklarovaly, že mu v případě napadení pomohou.

Americké námořnictvo je stále nejsilnější na světě, ale Čína má díky masivní výstavbě lodí již více plavidel, z nichž mnohá jsou moderní. S touto kvantitou se budou muset USA nějakým způsobem vypořádat. Jejich hlavní síla tkví v 11 velkých letadlových lodích, což je počet, kterého Čína ještě řadu let nedosáhne. Letadla námořnictva, ale i námořní pěchoty nebo letectva, mohou být vyzbrojena protilodními zbraněmi, které umí lodě přesně zaměřit a zničit. Většinou jde o protilodní střely a ty jsou velmi drahé.

Pro představu jedna protilodní střela AGM-84 Harpoon stojí kolem 1,4 milionu dolarů (36,1 milionu korun) a nová JSM 2,2 milionu dolarů (57 milionů korun). Oproti tomu souprava Quicksink jen kolem 50 tisíc dolarů (1,3 milionu korun), pokud jich USA koupí přes tisíc kusů. I ničivá síla pumy je mnohem větší. Nevýhodou je, že protilodní střely lze odpalovat ze vzdálenosti až 200 kilometrů. V případě shození GBU-31 by se letoun musel dostat do blízkosti plavidla a tím nejspíše do dosahu jeho protivzdušné obrany.

Jak cenná je schopnost mít přesně naváděné pumy proti lodím?

Zdroj: Turozamin
Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články