Pokud jste milovníci tohoto tradičního ovoce, pravděpodobně si hrušky dopřáváte téměř každý den. Tady je výběr několika zdravotních benefitů, které přinášejí.
Hrušky mají na lidské zdraví obecně blahodárný vliv. O tom se můžete velmi snadno přesvědčit, když si je denně přidáte na jídelníček. Jde o ovoce, které má v tuzemsku letitou tradici. Společně s jabloněmi jsou hrušně asi nejčastějším ovocným stromem, jejž tu lze najít. Dle Dr. Lisy Wartenberg zabírá hruška na mnohé nemoci a slouží jako prevence artrózy, revmatismu, vyčerpání nebo depresí. Hlavně na podzim jich proto jezte co nejvíce.
Výborné ovoce pro diabetiky
Ačkoli je mnoho druhů ovoce obecně prospěšných zdraví, u diabetiků hraje roli konkrétní druh a dovolené množství. Hruška je ovšem jedním z těch, které mohou bezpečně jíst i pacienti s cukrovkou.
Slouží místo energetických drinků
Vaříte-li aspoň půl hodiny hruškový džus, získáte plnohodnotnou náhradu kupovaného energetického nápoje. Nemluvě o tom, že bude mnohem zdravější. Hledáte-li tedy v náročných dnech něco na povzbuzení, určitě tento postup vyzkoušejte. V této podobě hrušky konzumovali už staří Římané, protože plody byly tehdy příliš tuhé.
Výživově jsou velmi hodnotné
Krom doplnění tekutin dovede hruška zahnat i mírný hlad. Obsahuje asi 101 kalorií, 1 gram proteinů, 27 gramů sacharidů a 6 gramů vlákniny. Tento výčet platí pro průměrný plod o váze 178 gramů. Najdete v něm také vitamin C (12 % denní spotřeby), K (6 % denní spotřeby), draslík (4 % denní spotřeby) a dokonce měď (16 %). Poskytne i malé množství folátu neboli kyseliny listové, provitaminu A a niacinu. Ty jsou podstatné pro funkci buněk.
Měď hraje významnou roli v otázkách tělesné imunity, metabolismu cholesterolu a správném fungování nervového systému. Draslík se vám stará o zdravé svaly a fungování srdce.
Regulátor střev a zažívání
Hrušky jsou perfektním zdrojem rozpustné i nerozpustné vlákniny, která je klíčová pro správné zažívání. Pomáhá tak regulovat pravidelné vyprazdňování. Průměrná hruška obsahuje 6 gramů vlákniny, což je 22 % denní spotřeby. Za zmínku stojí, že vláknina umí snadno ulevit od zácpy. Během studie trvající 4 týdny dostalo 80 dospělých s těmito potížemi 24 gramů pektinu – ovocné vlákniny – za den. Všichni zažili výraznou úlevu od střevních problémů.
Protizánětlivé účinky
Ačkoli je zánět normální reakcí imunitního systému našeho těla, dlouhé nebo chronické záněty jsou pro zdraví velmi škodlivé. Jsou spojené s konkrétními chorobami, např. srdečními či cukrovkou 2. typu. Hruška je spolehlivým zdrojem flavonoidů (neboli vitaminu P), které pomáhají právě proti zánětům a mohou redukovat riziko těchto chorob.
Prevence rakoviny
Po výčtu předchozích dopadů už tohle asi nikoho nepřekvapí. Hrušky mají množství složek, které mohou mít protirakovinné efekty. Jde například o antokyany a kyselinu skořicovou. Několik studií naznačuje, že strava bohatá na ovoce včetně hrušek může chránit před konkrétními druhy rakoviny, jako močového měchýře, plic nebo žaludku.
Studie na větších vzorcích populace vedly k závěrům, že ovoce bohaté na flavonoidy brání také rakovině prsu a vaječníků. Jde tedy o vynikající volbu hlavně pro ženy. I když dostatek tohoto ovoce může pomoci, je třeba ještě dalších výzkumů. Rozhodně tedy konzumaci hrušek nepovažujte za náhradu chemoterapie či dalších postupů.