Proč se během letu ucpávají uši a co se s tím dá dělat? Pomůže žvýkačka i Valsalvův manévr

Jestli jste někdy během letu zažili silnou bolest kvůli ucpanému uchu, víte, jak nepříjemné a obtěžující to je. Naštěstí se na takové situace lze připravit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pro někoho je tato situace jen drobná nepříjemnost. Ovšem ucpání uší během letu může způsobit i velmi vážné problémy. Ucho je velmi citlivý orgán a neodborná snaha o nápravu někdy vede k dalším potížím. Někteří cestující aerolinek mají své vlastní postupy, takže jste dost možná už nějaké tipy našli. V první řadě se ale podívejme blíže na anatomii tohoto problému. Z čeho potíže uší při letu vychází a jak s nimi bojovat?

Má to na svědomí ušní bubínek

Nejprve je ale třeba si ujasnit, proč se vlastně uši během letu ucpou. Ve vnitřním uchu je za běžných okolností tlak vnitřní a vnější (tedy v okolním světě) stejný. Případně aspoň ne tak odlišný, aby způsobil jakékoli problémy. Jdete-li kupříkladu na hodně vysokou horu, ucho stíhá postupně rostoucí rozdíl vyrovnávat. Stejný jev jako v letadle můžete ale zažít například při jízdě po serpentinách. Jen bude probíhat mnohem mírněji než právě za letu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Letadlo ovšem stoupá opravdu velmi rychle a vzniká tzv. ušní barotrauma. Tedy nedostatek času na srovnání vnějších a vnitřních podmínek. V případě elevace je tak vnitřní tlak zakrátko vyšší než vnější a ušní bubínek začne otékat. Při sestupu se děje přesný opak a bubínek je nasáván dovnitř ucha. Ať už je směr jakýkoli, právě prudká změna způsobuje bolesti, protože část ucha nemůže vibrovat. Proto slyšíte hůře a veškeré okolní zvuky jsou utlumeny.

Co se s tím dá provést?

  • Zívání a polykání. Při stoupání nebo klesání letadla často zívejte a polykejte. Pomáhá také cucání bonbonu nebo žvýkání žvýkačky (dříve letušky rozdávaly bonbony). Nejmenším dětem se situací pomáhá kojení, případně použití kojenecké lahve nebo dudlíku.
  • Valsalvův manévr. Zhluboka se nadechněte, zavřete ústa, zacpěte si nos a předstírejte smrkání. Lze opakovat několikrát za sebou dle potřeby.
  • Při poklesu a stoupání nespěte, protože v tomto stavu nemůžete s přetížením nic provést.
  • Trpíte-li nachlazením, zvažte přeložení cesty na pozdější termín.
  • V případě ucpaného nosu využijete nosní sprej nebo kapky, použijte je asi půl hodiny před vzletem.
  • Máte-li problémy s alergií, rozhodně si před letem vezměte léky.
  • Hodí se i špunty do uší, které pomocí filtru tlak vyrovnají.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Rizika vážných komplikací

Když se vám ušní tlak nepodaří srovnat, mohou se vyskytnout další potíže. Nejspíš si pak všimnete zvonění v uších, následovat může i trvalá ztráta sluchu. Jste-li toho názoru, že se vám nic takového stát nemůže, jste na omylu. Už samotná cesta může být v případě nachlazení dost utrpení. Nevrací-li se sluch ani několik dnů po návratu, bez váhání navštivte otorinolaryngologickou ordinaci. Riziko se skutečně vyplatí zvážit, pokud vám není dobře.

Za potížemi se srovnáváním tlaku stojí obecně ucpaná Eustachova trubice neboli zvukovod. Je dlouhá asi 3,4 až 4,5 centimetru a může být jak různě zahnutá, tak i rovná. Spojuje nosohltan a dutinu středního ucha a velmi často je uvnitř zablokovaná. Dokud ovšem není potřeba tlak vyrovnat, člověk si neprůchodnosti obvykle nevšimne. Pokud se vám blíží let, nechte si ji zkontrolovat lékařem nebo si najděte metody, jak ji uvolnit.

Jakými problémy trpíte během létání?

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Zobrazit další články