Fukang – nejúžasnější meteorit na Zemi – je k vidění na spoustě místech. Z půlky je tvořen vesmírným drahokamem

Překrásný a záhadný meteorit narazil na zemský povrch už před dávnými časy, avšak o jeho kráse, která se skrývala uvnitř, se svět dozvěděl teprve nedávno.

i Zdroj fotografie: S vědomím University of Arizona
                   

Nedávný pád meteoritu v Čeljabinsku se stal další připomínkou, že je příliš brzy mluvit o bezpečnosti naší planety. Tato událost byla skutečně častým tématem pro celé lidstvo a média. Za zmínku však stojí i další vesmírná tělesa, která dopadla na Zemi. Jedním z nejzajímavějších témat byl meteorit Fukang, opravdu významný dar z dalekého vesmíru.

Historie vzácného meteoritu

Stáří zázračného meteoritu je 4,5 miliardy let, což je přibližně stejně jako vznik Země. Tento vzácný objev byl nalezen v čínském městě Fukang, po kterém byl pojmenován. Je složen z 50 % na bázi železa a niklu a z 50 % jde o olivín, který je někdy nazýván vesmírným drahokamem. Olivín neboli chryzolit se vyskytuje i na Zemi, ale tak velké krystaly v přírodě nenajdete.

Našel jej kolemjdoucí turista

Úžasný meteorit objevil americký turista, který se často zastavoval na oběd v blízkosti obrovské skály. Postupem času, když viděl krystalickou strukturu horniny, začal se zajímat o její původ. Získal několik úlomků kladivem a dlátem, následně je poslal na zkoumání do Spojených států. Američané potvrdili, že neočekávaným nálezem byl meteorit.

Meteoritu postupně začalo ubývat

Celkově vážil vesmírný blok více než tisíc kilogramů, ale nenasytní turisté chtěli okamžitě několik kusů odlomit. Kvůli tomu začala váha vesmírného objektu velice rychle ubývat. Zanedlouho bylo rozhodnuto, že meteorit bude rozdělen na několik menších kusů, které byly draženy po celém světě. Teď jsou vystaveny na zcela různých místech.

iZdroj fotografie: S vědomím University of Arizona

Krása, která se draží?

V roce 2008 se úlomek meteoritu o hmotnosti 420 kg, který vlastnil Marvin Killgore, zaměstnanec na univerzitě v Arizoně, dal do dražby v New Yorku. Drahokam měl vyvolávací cenu 2 miliony dolarů, ale žádný z kupců ho nekoupil. Obří úlomek meteoritu byl tedy rozdělen na několik částí. Marvin Killgore dostal z úlomků exemplář, který váží 31 kilogramů. Má se údajně jednat o nejdelší úlomek. Ani ten však neprodal. Ostatní úlomky se vyskytují na výstavách různě po světě. Jeden z těch největších byl nedávno převezen do Amerického přírodovědného muzea.

Jakou cenu podle vás takový úlomek může mít?

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Zobrazit další články