Obrázek černých a bílých flíčků mate celý internet. Ti nejlepší na něm bez bližšího zkoumání vidí zvíře

Trénovat mozek, smysl a postřeh je užitečné v každém věku. V digitální době totiž mnohem snáze otupíme a kolikrát nejsme schopni ani elementárního úsudku.

i Zdroj fotografie: Stencil Photos
                   

Říká se, že je něco „studené jako psí čumák“. Čenich psů je studený kvůli vlhkosti, která jim pomáhá absorbovat molekuly pachu. Touto částí vylučují zvláštní sliz, který jim s čichem výrazně pomáhá. Když si jazykem čenich olíznou, dávají mu vzorek k posouzení, díky čemuž snadněji zjistí, co je to za pach. Na psy myslela i slavná skupina The Beatles. Jejich píseň „A Day in the Life“ obsahuje frekvenci, kterou dovedou zachytit pouze psi.

Studené čenichy a věrné srdce

Málo lidí přežilo zkázu parníku Titanic, mezi šťastnými dušemi byli ale i tři psi. Jednoho jeho majitel zabalil do deky, když sám utíkal. Všichni si mysleli, že nese miminko a uvolňovali mu cestu. Podle PBS lze čich bloodhounda použít u soudu jako důkazní materiál. Tento pes dovede navíc pachy sledovat i po 300 hodinách a na neuvěřitelnou vzdálenost 209 kilometrů. Teď se zkuste zaměřit na obrázek a najít mezi skvrnami siluetu zvířete.

Ačkoli je za nejrychlejšího savce planety na pevné půdě brán gepard, jeho běhání má svá výrazná omezení. Je to totiž především sprinter, na dlouhé vzdálenosti ho překonává anglický chrt. Tento pes totiž dovede krásnou rychlost 56 kilometrů v hodině držet neuvěřitelných 11 kilometrů v kuse. Ačkoli je gepard velmi rychlý, zvládne toto tempo udržet jen na nějakých 180–270 metrů. Má tedy neuvěřitelný start, ale dlouho nevydrží.

Předloha rasy, hluchota a nejstarší pes

Psi se dostali i do slavné série Hvězdných válek a stali se předlohou rasy Ewoků. George Lucas je údajně navrhl přímo podle svého vlastního zvířete. Jedněmi z nejslavnějších filmových psů jsou nepochybně dalmatini. Asi 30 % těchto chlupáčů je hluchých na jedno ucho, 5 % dokonce na obě. Má to na svědomí gen odpovědný i za jejich bílou srst a modré oči – tedy u některých. Jedinci s většími fleky mají k hluchotě menší náchylnost.

iZdroj fotografie: Freepik

Guinessova kniha rekordů uvádí plemeno saluki neboli perského chrta jako nejstarší psí druh na světě. Jeho původ se dá vysledovat až do roku 329 před Kristem, tito jedinci byli chováni jako mazlíčci ve starověkém Egyptě. Dle zpráv archeologů byly v jižním Iráku nalezeny jeskynní kresby psů podobných této rase, které jsou datovány až do roku 700 před Kristem. Plemena čau čau a šarpejové jsou jediné známé psí rasy, které mají plně černý jazyk.

Odpovědi na rébus přicházejí

Dokonce ani mnozí majitelé psů neví, že jejich nejlepší přítel má tři oční víčka. Tomu třetímu se říká „haw“ nebo niktitační membrána a je odpovědné za ochranu a průběžnou lubrikaci oka. Stále tápete v horní kresbě? Pak vám pomůže řešení níže, které vám kýženou siluetu odhalí. A jestli jste vy selhali v lovu, pak africký hyenový pes určitě ne. Jde totiž o nejlepšího loveckého psa na světě, který je také držitelem Guinessova rekordu.

iZdroj fotografie: Stencil Photos

Na začátku jsme zmínili, jak psům pomáhá vlhký čenich s pachy. Dalším důvodem, proč jsou v tomhle tak úspěšní, je samotný mozek. Jejich „čichové“ centrum je totiž 40krát větší než to lidské. Z toho plyne, že chlupáči cítí 1000krát lépe než člověk. Zatímco člověk má v nose asi 5 milionů čichových receptorů, nos obyčejného jezevčíka jich má 125 milionů. Právě proto najdou drogy, výbušniny, mrtvá těla, a dokonce určují přítomnost koronaviru.

Které psí plemeno je vám nejsympatičtější?

Zdroj: Goftani
Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Zobrazit další články