Pokud jste brali magnet jen jako prostředek k připevnění věcí na ledničku, vězte, že ho lze použít i mnoha jinými způsoby.
Magnety mají rozličná využití, praktická i poměrně podivná, která by běžného člověka nenapadla. Největší magnet na světě měří 6,7 metru a váží 3 tuny. Jeho magnetické pole má sílu 45 tesla, což je 45 000krát více než magnetické pole Země. To je velmi působivé, ale pro naše potřeby trochu přehnané. Jednoduchý magnet z obchodu nám bude stačit na nalezení severu, sbírání věcí a odebrání železa z kukuřičných lupínků.
Nalezení pravého severu
Co když hledáte sever, jenže nemáte kompas a slunce ani nebe nejsou vidět? Mějte magnet, kousek korku a rovný špendlík a máte vyhráno. Třete špendlík o povrch magnetu asi 50krát stejným směrem, pak ho zapíchněte do kousku korku a položte na vodní hladinu. Špendlík se ve vodě natočí k severu, což si můžete ověřit, pokud budete miskou s vodou otáčet.
Když už mluvíme o zmagnetizovaných věcech, dá se takhle vyrobit i pero, které bude držet na ledničce. Takže když budete chtít rychle udělat nákupní seznam, budete ho mít hned po ruce. Jednoduše umístěte malý plochý magnet pod klips pera a nechte ho viset na dveřích lednice. Klasickým využitím magnetu v domácnosti je taky hledání špendlíků nebo spadlých sponek, stačí magnetem jezdit po koberci a všechno kovové se zachytí.
Design barev a dveře od vozu
Magnetická barva je vynikající způsob oživení vzhledu místnosti – kuchyně, pokojů nebo domácí pracovny. Podkladová barva má v sobě částečky železného prachu, takže se zeď dá přetvořit v nástěnku pro fotky, poznámky, návody a další věci. Navíc si můžete tuto barvu upravit zajímavými vzory, když po ní budete magnety přejíždět, než vrstva uschne. Kovové částečky mohou vytvořit velmi zajímavé vzory.
Pokud vaše auto nemá bezklíčové otevírání, pak můžete magnet využít hlavně v zimním období. Když dáte na noc plochý magnet přes zámek, zamezíte jeho zamrznutí a ušetříte si tak ranní starosti. Místo toho budete nejspíš věnovat pozornost zamrzlému přednímu sklu, k čemuž nejspíš dojde tak jako tak. Nakonec si můžete pomocí magnetu ověřit, kolik železa skutečně obsahují kukuřičné lupínky, a zkusit je magnetem dostat z misky.