Jen v roce 2020 přišli Američané skrze telefonní podvody o více jak 20 miliard dolarů. Hovory tohoto typu tvořily neuvěřitelných 40 % všech přijatých volání.
Lidé mají tendenci věřit telefonnímu hovoru kvůli hlasovému projevu víc než jiným formám komunikace. Což je nejspíš jeden z hlavních důvodů, proč podvodníci volí právě tento přístup. V USA bylo loni z 50 milionů přijatých hovorů 40 % podvodných a na jejich základě pak přišli lidé o nemalé peníze. Proto je nezbytné znát základní znaky takových hovorů, naučit se detektovat podvodníka a vyhnout se problémům. Podobná pravidla samozřejmě platí i pro emailové podvody.
Pořád se ujišťují, že je slyšíte
Jeden z nejznámějších triků spočívá v tom, že se vás volající opakovaně ptá na věci, na které máte tendenci automaticky odpovídat „ano“ – zda dobře slyšíte, zda je telefon opravdu váš nebo zda jste majitel domu. Pokud odpovíte, druhá strana si následně vytvoří nahrávku vašeho hlasu a použije ho na autorizaci poplatku u kreditní karty nebo jinou bankovní operaci. Pokud vidíte neznámé číslo, najděte si ho nejdříve online, vyskočí vám mnoho stránek s reakcemi.
Další klasickou metodou je vyhrožování údajným dluhem. Společným znakem těchto hovorů je, že volající vás straší bezprostředním vězením, exekucí nebo podobným krokem. Nabízí vám okamžité řešení, pokud ihned zaplatíte velmi tučnou sumu. Požaduje však identifikační údaje platební karty, které následně zneužije. Jednoduché řešení – prostě zavěste. Podvodníci nemají v ruce nic, čím by vás mohli reálně ohrožovat.
Váš počítač byl nakažen virem
Tento formát je také často využíván. Buď dostanete mailovou zprávu, nebo vám někdo telefonem oznamuje, že váš počítač byl napaden virem. Většinou jde o maily, které obsahují odkaz na „řešení“, kliknutím na něj si ovšem do počítače nainstalujete malware a ohrozíte svá osobní data. Podvodník se vydává ideálně za Microsoft, banku nebo jinou instituci. Jenže žádná firma tohoto typu vás nikdy nekontaktuje způsobem, který by vyžadoval sdělení vašich osobních údajů.
Čtvrtou klasickou formou podvodu je oznámení o dědictví nebo výhře v loterii. Buď je odesílatelem dědic na smrtelné posteli, který chce někomu darovat majetek, případně vládní orgán, který oznamuje získání speciálního grantu. Mail pak odkazuje na podivné stránky ideálně někde v Malajsii nebo Číně, ačkoli má zastupovat firmu v Americe. A opět chce samozřejmě osobní údaje a vyplnění údajů z platební karty. Postup: smazat a ignorovat.