Zvláště v moderní době plné povrchních vjemů je třeba o mozek náležitě pečovat. A cokoli, co vyžaduje skutečnou myšlenkovou námahu a pozornost, je v tomto směru vítáno.
Mozek dospělého člověka váží asi 1,4 kilogramu. Největší zvířecí mozek patří vorvaňům a váží dokonce 9 kilogramů. První jasné známky mozkových operací máme už z nalezišť doby kamenné. Lidský mozek vyroste od prvního roku života do trojnásobku svého objemu. V nějaké míře růstu pak pokračuje až do 18. roku života. Velmi neoblíbené bolesti hlavy způsobuje chemická reakce v kombinaci se svalstvem a nervy ve vaší hlavě a také krku.
Nejsložitější struktura vesmíru
Klíčem k paměti a učení je – pro mnohé překvapivě – cholesterol. Nicméně jeho vysoké hladiny mají odlišný efekt, což se odvíjí od vašeho věku i dalších faktorů. Mezi neurony mozku probíhá neustálá komunikace. Je přitom lhostejno, jestli nad něčím přemýšlíme, cokoli děláme nebo jen vnímáme. Tyto informace se pohybují různou rychlost, nejrychlejší tok je 402 kilometrů za hodinu. Jaké nesmysly najdete na tomto obrázku?
Lidský mozek obsahuje přibližně 100 miliard neuronů. Klíčem je ovšem právě jejich komunikace, tedy vzájemné propojení. Protože komunikují se všemi kolem, počet těchto spojů je ještě mnohonásobně vyšší. Naše sny jsou nejspíš kombinací představivosti, psychologických a neurologických faktorů. Jsou také důkazem, že mozek pracuje i ve spánku. Dokonce více než v bdělém stavu, a rozhodně nejde o pověstných 10 % výkonu.
Trocha logiky v zelinářství
Jestli stále tápete, máme pro vás vysvobození v podobě řešení. Pes v rohu má na hlavě trochu víc výrůstků než jen vlastní uši. Žena na druhé straně má hodně zvláštní hlavu. Aladinova kouzelná lampa také nemá v regále se zeleninou co dělat. Stejně tak dítě na váze sem nepatří a tanečnici s korálky byste za pultem běžně nenašli. Dalo by se možná ještě polemizovat o zavěšených banánech, jinak však už obchod působí docela normálně.
Mozek sám o sobě není schopen cítit bolest. Interpretuje jen signály přicházející zvenku, ale sám to neumí. S postupujícím věkem se náš mozek začíná smršťovat, většinou k tomu začíná docházet po středním věku. Během mumifikací odstraňovali starověcí Egypťané mozek většinou vysátím přes nosní dírky. Vaše kognitivní schopnosti mohou vylepšit počítačové hry. Hodně ovšem záleží na tom, jakému typu se budete věnovat.