Změna klimatu ohrožuje historii – 90 % těchto oblíbených světových památek navždy zmizí

Změna klimatu je fenomén, který je aktuálně velkou hrozbou pro celé životní prostředí. Stejně tak se ale ukazuje, že může zničit i památky světového kulturního dědictví.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nedávné výzkumy totiž ukazují, že do konce století by mohly záplavy či eroze pobřeží zničit i takové skvosty, jako je starověké Kartágo nebo proslulá šikmá věž v Pise. Seznam světového kulturního dědictví měl v roce 2018 úctyhodných 1 092 položek, zmíněné hrozbě jich čelí většina. V této oblasti se odehrálo velmi málo výzkumů, tým geografů se však snaží tuto situaci napravit. Hlavně památky ve Středomoří jsou v tomto ohledu první na ráně.

Medina v Tunisu

Město Medina obsahuje několik stovek monumentů. Je to fascinující místo plné paláců, mešit či fontán. Její struktura a spletitá síť ulic inspirovala autory i básníky k příběhům o každodenních přepadeních a nebezpečích. Po roce 1930 ale etnologové odhalili, že struktura města odráží komplexní kulturní a společenské normy. I domy samotné jsou stavěny podle vztahů mezi obyvateli a vyjadřují tak nejrůznější pořádky.

Italské Benátky

Možná nejslavnější italské město je známo jako labyrint úžasných kanálů, nemluvě o lagunách. Právě ono ale vzestupem hladin utrpí nejvíc. Podle mnoha názorů je během století očekávána bouře, která způsobí potopení 98 % města. Jde o jednu z nejznámějších atrakcí celé Itálie, která se rozpíná přes řadu malých ostrůvků – dohromady jich je 118.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pisa a šikmá věž

Tohle město by jednoduše mohlo skončit pod vodou. Je samozřejmě známé kvůli zcela ikonické nakloněné věži a nachází se v italském Toskánsku. Šikmá věž je vlastně samostatná zvonice katedrály a začala se naklánět kvůli nerovnostem v základech. Došlo k tomu tedy už během samotné stavby. Výsledná konstrukce byla postupně podpírána, až si náklon zachovala.

Bílé město v Tel Avivu

Tohle město nejspíš také postihne vliv eroze. Bylo navrženo v bauhauském stylu, je tak velmi vhodné pro místní klima i kulturu. Jde o soubor více než 1 000 budov, které jsou všechny postaveny naprosto jedinečně. Město postavili němečtí Židé a bylo založeno v roce 1909.

Týr v Libanonu

Když přijde na téma půdní eroze, patří právě tohle místo mezi nejohroženější. Jde o fénické město stojící v dnešním Libanonu, což je přímo na hranici Středozemí. Půda je tu hlavně písčitá a mořské vlny tu mohou dosahovat až 70 centimetrů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Piazza del Duomo

Hlavní městské náměstí v italském Miláně ve Florencii. Jde o srdce města a také jedno z nejnavštěvovanějších míst celého kontinentu. Může za to jednoduše přítomnost mnoha krásných staveb a monumentů. Za všechny už jen Santa Maria del Fiore neboli florentský dóm. Římskokatolická katedrála florentské arcidiecéze byla započata na konci 13. století a dokončena v roce 1436. Jde o jednu z nejvýznamnějších památek světa.

Turecká Hagia Sofia

Chrám svaté moudrosti je byzantský chrám z let 532–537 v zátoce Zlatý roh v Istanbulu. Dnes muzeum, kdysi kostel ortodoxních křesťanů, později mešita. Nízká poloha celého města znamená, že tu do roku 2100 nejspíš stoupne hladina o 60 centimetrů. Chrám postavili za 6 let a více než 1 000 let byl katedrálou pro ekumenického patriarchu Konstantinopole.

Které památky se vyplatí navštívit před jejich definitivním zmizením?

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Zobrazit další články