Tento muž tvrdí, že byl 7krát zasažen bleskem a vždy je přežil jen s menší újmou. Nakonec se v 71 letech střelil do hlavy

Následkem těchto neuvěřitelných prožitků si vysloužil jméno „lidský hromosvod“. Guinessova kniha rekordů ho zapsala jako člověka s největším počtem zásahů.

i Zdroj fotografie: iStock, Public Domain
                   

Roy Sullivan byl zasažen postupně sedmi blesky, konkrétně v letech 1942–1977, a očividně všechny zásahy přežil. Tyto kousky ho ale přece jen něco stály. V pozdějším životě se mu totiž začali lidé vyhýbat z obavy, že je potká stejný osud, což ho velmi rmoutilo. „Jednoho dne jsem se jen tak procházel s hlavním strážce parku a blesk uhodil někde hodně daleko. Velitel se ode mě odpojil s tím, že se uvidíme později,“ vybavoval si například Sullivan.

Manželka a první dvě setkání

Jeho ženu trefil blesk také, když na dvorku u domu věšela prádlo. On jí přitom asistoval a sám vyvázl bez zranění. Roy Sullivan se narodil 7. února 1912 ve Virginii a začal pracovat jako strážce parku v roce 1936. První setkání s bleskem proběhlo roku 1942, když se skrýval před bouří na strážní věži. Ta byla úplně nová a neměla hromosvod, udeřilo do ní asi 7krát. Vyklonil se ven a blesk mu vypálil pruh na pravé noze, trefil palec a udělal díru v botě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Podruhé jej blesk trefil v červenci 1969, když řídil auto na horské cestě. Je to zvláštní případ, protože jedoucí kovové vozidlo chrání lidi před zásahem jako Faradayova klec. Udeřilo do nedalekých stromů a došlo k odrazu do otevřeného okna kabiny. Sullivana to omráčilo, spálilo mu to obočí a zapálilo vlasy. Neřízené auto pokračovalo v jízdě, až se zastavilo kousek od kraje blízkého útesu.

Potřetí bez výrazných následků, pak strach ze smrti

Tento úder se odehrál v roce 1970 na předním dvorku u Rayova domu. Tentokrát blesk zasáhl nedalekou trafostanici a jednoduše přeskočil na Sullivanovo rameno, které silně spálil. Čtvrtý blesk přišel o 2 roky později při práci uvnitř strážní stanice. Rayovi vzplály vlasy a plameny zkoušel uhasit bundou. Pak odběhl na toaletu, nevešel se ale pod vodovod, takže musel použít mokrý ručník. Nikdy se skutečně nebál o své zdraví, tento blesk to ale změnil.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ray totiž došel k závěru, že se ho snaží nějaká síla zničit, a vznikl u něj strach ze smrti. Po celé měsíce pak vždy během řízení v bouři zastavil, sjel z cesty, lehl si na sedačku a počkal, až všechno ustane. Stejně tak začal věřit, že pokud by byl v davu lidí, tak by k sobě blesky přitáhl. Od té doby s sebou vždy nosil láhev s vodou pro případ, že by mu opět chytly vlasy.

Další údery přírody a smrt

Pátý blesk přišel 7. srpna 1973 při obhlídce parku. Ray spatřil formující se mraky a rychle ujel. Podle něj ho ale mraky sledovaly a záhy ho trefil blesk, který podle všeho viděl. Trefilo to jeho levou nohu a ruku a uletěla mu bota. Dne 5. června 1976 byl trefen znovu a zranil si kotník. Podle zprávy spatřil mrak, který za ním letěl, zkoušel utéct, ale stejně byl zasažen. Jako v předchozích případech mu chytly vlasy, takže užil svou pohotovostní vodu.

Dne 25. června 1977 byl na rybách a dostal zásah do hlavy, prsou a žaludku. Když vyrazil k autu, překvapil ho medvěd, který se vypravil ke stejnému jezeru. Ray se mu postavil s větví v ruce a byl to prý 22. případ, kdy musel něčím praštit medvěda. Ray Sullivan zemřel 28. září 1983 ve věku 71 let, když se sám střelil do hlavy. Dva z jeho klobouků jsou dodnes na výstavách Guiness World Exhibit v New Yorku a Jižní Karolíně.

Jak nejblíž jste kdy byli blesku?

Zdroj: IrishCentral
Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Zobrazit další články