Realita starověkého Říma. Vzácný pompejský objev nastínil, v jak hrozných podmínkách žili obyčejní lidé

Erupce sopky může být pro široké okolí smrtící. Pokud nastanou příhodné podmínky, popel ale může posloužit jako velmi dobrý konzervační prostředek.

i Zdroj fotografie: S vědomím Parco Archeologico di Pompei
                   

Starověké Pompeje, které byly v roce 79 našeho letopočtu zničené při erupci sopky Vesuv, nepřestávají vydávat svá tajemství. Pod vrstvou popela, která město pokryla, již archeologové zaznamenali celou řadu významných nálezů, které dokumentují život ve starověkém Římě té doby. Nyní se jim poštěstilo se detailně podívat také do života naprosto obyčejných lidí, kteří pravděpodobně sloužili jako otroci ve vile bohatých občanů.

Areál rozsáhlé vily je cenné naleziště

Nové poznatky odhalily práce v lokalitě vily v Civita Giuliana, která se nacházela asi 700 metrů od městských hradeb. Ta již poskytla mnoho unikátních objevů, práce v rozsáhlém areálu totiž probíhají několik let. V roce 2017 tu vědci objevili zbytky obřadního vozu a ostatky tří koní, kteří do něho bývali zapřaháni. Nalezeny zde byly i ostatky dvou mužů, pravděpodobně pána a otroka. Ukázalo se, že přežili první erupci, ale jen proto, aby je zabil následující výbuch.

Ovšem nově objevená místnost, která pravděpodobně sloužila místním otrokům, archeologům nabízí zcela nový pohled na období starého Říma. Nejvíce poznatků z té doby, a to včetně písemných záznamů, totiž pochází samozřejmě o movitých obyvatelích. O těch chudých se mnoho informací nezachovalo. Proto je jediná obytná místnost o rozloze zhruba 16 metrů čtverečních tak neobyčejnou studnicí nových znalostí.

Stísněné obydlí dvou dospělých a dítěte

Vědci se domnívají, že sloužila jako obydlí nejspíše tříčlenné rodině. Našli zde totiž tři postele vyrobené z prken a provazů. Dvě z nich byly větší a sloužily pravděpodobně dospělým, menší postel pak byla nejspíše dětská. Podmínky pro život těchto tří lidí nebyly nijak luxusní, samotný prostor je velmi stísněný. Osvětlovalo ho jediné malé okénko v horní části. Místnost podle všeho byla bez výzdoby.

iZdroj fotografie: S vědomím Cesare Abbate

Nalezeny zde byly i některé osobní předměty obyvatel. Ti zde měli komodu a truhlu, které obsahovaly různé látkové a kovové předměty. Pod postelemi pak archeologové našli i amfory, které v té době sloužily k ukládání věcí. V místnosti byly také různé druhy džbánů. Vědci se domnívají, že stavba sloužila nejen jako ubytovna, ale i jako skladiště a dílna. Byla zde nalezena například hřídel vozu.

Pompeje, které se nacházejí v Neapolském zálivu, byly ve své době velké a moderní město. Odhaduje se, že v něm žilo kolem 20 tisíc obyvatel. Bylo zde divadlo, lázně nebo vodárenská věž a vodovod, který olověnými trubkami vedl vodu do kašen. V roce 62 bylo město poničeno zemětřesením a o 17 let zcela zničeno sopečným výbuchem. Odhaduje se, že vetší části obyvatel se mezi jednotlivými fázemi erupce podařilo uniknout. V mnoha domech totiž chybí cennosti, naopak bývají často nacházeny u obětí, které nestačily utéci.

V čem jsou podle vás Pompeje tak jedinečné?

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články