Logické a matematické rébusy přispívají krom tréninku mozku také finanční gramotnosti. Následující 2 ne každý pokoří

Velmi často je slyšet zcela nepodložené tvrzení, že matematika není v životě příliš důležitá. S tím lze ovšem velmi snadno polemizovat, minimálně základní je třeba všude.

i Zdroj fotografie: Stencil Photos
                   

Základní početní operace jsou nutné při sestavení rodinného rozpočtu, zhodnocení vlastních úspor nebo měnových kurzů. A navíc jde o určitý druh mozkového cvičení, které udržuje naše neuronové sítě v kondici. Když už jsme u směnného kurzu, nedávno na sebe přitáhla pozornost jedna ukrajinská směnárna. Místo kurzu byla totiž na tabuli úloha, která kdekoho zaujala. Veřejné zobrazení kurzu je na Ukrajině totiž momentálně zakázáno.

Úkol první – vývěska s obrázky

Právě tato vývěska je vaším prvním testem. Na obrázku vytvořeném na motivy původní vývěsky jasně vidíte všechny detaily a potřebné údaje. Teď už je jen na vás přijít ke správnému řešení.

Úkol druhý – čísla a kulečníkové koule

I tento úkol vyžaduje vaše plné soustředění. Zvolte trojici kulečníkových koulí tak, abyste pomocí čísel na nich dali dohromady 30.

iZdroj fotografie: Stencil Photos

Už se vám z toho motá hlava?

První úkol je náročný spíše na pozornost a koncentraci než na matematické procesy. Poměrně snadno totiž zjistíte, že pár tenisek je 10, postava je 5 a balíček slunečnic znamená 2. Problém je identifikace toho, co je vlastně na posledním řádku. Je tu totiž jen jedna teniska, nikoli dvojice. Postava je má ovšem na nohou dvě a navíc drží v každé ruce balíček slunečnic. A mezi ní a posledním balíčkem není znaménko na sčítání, ale násobení.

Z tohoto vychází tedy konečná rovnice 5 + (5 + 10 + 2 + 2) x 2 = 43.

Tajemství kulečníkových koulí

V první řadě si všimněte, že veškeré koule mají jen lichá čísla, ale chce se po vás dosáhnout součtu 30. Je tedy potřeba sečíst dvě lichá a jedno suché. Musíte použít trik, konkrétně otočit kouli s 9 a získat tak 6.

Krása lidského mozku

Náš mozek je úžasný nástroj, přitom se ho 60 % skládá z tuku. Nejen, že je to tím pádem nejtučnější orgán těla, tento tuk je zcela klíčový pro veškeré probíhající operace. Krom toho není plně zformován až do věku 25 let. Poslední struktury, které dospějí, jsou ty odpovědné za kontrolu, plánování a celkové racionální uvažování. To dává slušný podklad skutečnosti, že naše názory před tímto věkem jsou označovány nejrůznějšími pejorativními výrazy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Je mysl nějak omezena?

V průběhu života si mnoho věcí pamatujeme a další zase zapomínáme. Dovednost informace ukládat je však vědci považována za prakticky neomezenou. Výzkumy ukazují, že se lidský mozek skládá z asi 86 miliard neuronů. Každý z nich je ovšem propojen s těmi kolem sebe. Vzniká tak neuvěřitelná síť až 1 kvadrilionu (1 000 000 miliard) spojení. Postupem času se tyto neurony ještě kombinují a kapacita stoupá.

Použití jen 10 % mozku

Tohle je opakovaně vyvrácený mýtus, každou chvíli používáme celou mozkovou kapacitu, a to i během spánku. V něm je mozek vlastně ještě aktivnější. Stejně tak je nesmysl, že jedna polovina mozku odpovídá za logiku a druhá za tvořivost. V každé polovině totiž sídlí složky těchto směrů, které se propojují přes centrální kmen.

Jak jste v rébusech obstáli?

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Zobrazit další články