Průzkumník objevil rozsáhlé pohřebiště s lidskými pozůstatky. Nejděsivější na tom ale je, že velikostí odpovídají obrům

V roce 1798 dorazili do nového domova stálí osadníci z východu. Pak začali kácet lesy podél jižního břehu blízkého jezera. To odkrylo mnoho podivných pahorků.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Během této operace narazili na množství starověkých mohyl a dalších struktur. Skoro všechny ukazovaly na další artefakty dávno zapomenuté a kdysi rozsáhlé domorodé společnosti. Šlo o lidi evidentně dosti odlišné od indiánů Mississauga, kteří v té zemi tehdy žili. Navíc předchozí generace průzkumníků na západě Pensylvánie a jihu Ohia učinila podobné objevy. V době, kdy své nálezy učinil Aaron Wright, už byly předchozí nálezy i publikovány.

Objevy prvních osadníků

Možná to bylo tím, že šlo o svobodného mládence, který měl dost energie. A možná i proto, že právě na jeho pozemku se nacházelo několik takových hrobů. Wright se proto ponořil do historických pramenů coby objevitel „obrů z Conneaut“, vysokých původních obyvatel Ashtabuly v Ohiu. Starodávný hřbitov se nacházel v oblasti, která se měla brzo stát vesnicí New Salem, která byla později přejmenována právě na Conneaut.

iZdroj fotografie: Public Domain

Svědectví Harveyho Nettletona uvádí: „Staré hroby byly lehce rozlišeny poklesem půdy, která tvořila rovné řady. Prostor takto uzpůsobený zabíral celou oblast a nejspíš se jednalo o 2–3 tisíce hrobů.“ Na základě průzkumu na počátku 19. století obsahovaly prohlubně lidské kosti, které časem zčernaly. Jakmile se dostaly na vzduch, prakticky ihned se rozpadly na prach. Už samotný hřbitov byl pozoruhodný svou velikostí a rozlohou.

Nejen hroby, ale také kosti

Jenže to byl právě obsah hrobů, co upoutalo Nettletonovu pozornost. Mezi běžnými kostmi v malých hrobech se totiž objevily vzorky patřící lidem s mnohem větší postavou, kteří dle něj „snad museli být příbuzní s rasou obrů“. Z hrobů byly vzaty lebky, do jejichž dutiny by se vešla celá hlava dospělého člověka, stejně jako adekvátně velké čelisti. Kosti z rukou a nohou měly stejně obří proporce.

iZdroj fotografie: Public Domain

Nettletonova zpráva hodně kolovala a byla shrnuta ve výroční sbírce Henry Howe´s Historical Collection of Ohio z roku 1947. Howe píše o příchodu Thomase Montgomeryho a Aarona Wrighta do Ohia na jaře roku 1798. Stejně tak o následném objevu „rozsáhlého pohřebiště“ a „lidských kostí nalezených uvnitř pahorků poblíž“. V zásadě tak autor zopakoval původní zprávu s tím, že další kosti byly značně odlišné.

Starý strom a propočty

„Některé z nich patřily lidem s obrovskou postavou.“ V roce 1829 tam byl také poražen strom a podle jeho letokruhů byl nalezen další řez, který měli nejspíše na svědomí lidé z hrobů. Letokruhů bylo 350, což z roku 1829 vede do roku 1479. Je to tedy 13 let před objevením Ameriky Kolumbem. Právě tehdy nejspíš lidé této staré rasy pokáceli strom pomocí měděných seker. Ovládali tedy postupy, jak tvrdit kov natolik, že seká jako ocel.

Ve stejném roce jako Howeho historie Ohia se objevila další zajímavá kniha. Vydal ji Smithsonův institut a jmenovala se Ancient Monuments of the Mississippi Valley. Z ní pochází nejspíš první vydaný popis „Fort Hill“. Podivného předkolumbovského orientačního bodu, který se nacházel na pozemku Nehemiaha Kinga, souseda Aarona Wrighta.

Na jakém nejstarším hřbitově jste kdy byli?

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Zobrazit další články