K objevu došlo v roce 2022 během průzkumné výpravy s názvem Cesty na hřeben. Během tohoto projektu vědci zkoumali hlubinné oblasti, o kterých toho zatím víme minimum.
Při té příležitosti narazili na sérii záhadných otvorů na mořském dně Atlantiku. Následně požádali prostřednictvím internetu veřejnost o její teorie na to, jak mohly právě tyto otvory vzniknout. NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) zveřejnila na Facebooku fotky této podvodní formace. Vědci poznamenali, že jsou otvory perfektně vyrovnané, a byly vyfoceny během července. Nejde však o jejich první zachycení.
Mapování neznámých míst
Už dřívější sondáže ukázaly, že se v oblasti něco takového vyskytuje. Tyto unikátní prohlubně se zjevily jako součást projektu „Výprava ke hřebenu 2022“. Šlo o tři oceánské průzkumy sledované online, které podnikla NOAA s lodí Okeanos Explorer. „Během své výpravy se Okeanos potopil a my si všimli těchto sublineárních souborů děr v sedimentu. Už dříve byly v oblasti zachyceny, jejich původ je však stále záhadou,“ uvedla NOAA v prohlášení.
Okay Facebookers, time to get out those scientist hats! On Saturday’s #Okeanos dive, we observed several of these…
Zveřejnil(a) NOAA Ocean Exploration dne Pondělí 25. července 2022
„I když vypadají téměř jako vyrobené lidskou rukou, malé hromádky sedimentu kolem naznačují, že je něco mohlo vyhrabat,“ dodal jeden z komentujících přímo u příspěvku. Zábavná výzva odstartovala opravdu velké množství reakcí. Jeden člověk napsal: „Netvrdím, že jde o mimozemšťany, ale určitě to mají na svědomí mimozemšťané.“ Podle dalšího se jedná o „miniaturní praskliny“, které dovolují únik hlubinných plynů.
Online výzva pokračuje
„Vypadá to podobně jako praskliny v písku, které se objevují během zemětřesení,“ napsal dotyčný. A třetí dodal: „Na mě to působí, jako že sediment padá do nich, případně voda utíká z praskliny jako z geologického krytu nebo střechy jeskyně.“ „Může to být dosud neznámý druh kraba, který se schovává v obdélníkových dírách a loví v sevřeném šiku. Pak čeká na oběť, která spadne do jeho sevření,“ navrhl čtvrtý online komentující.
Během zmíněného ponoru prozkoumali badatelé dno v hloubce až 3 kilometrů. Navštívili přitom vrcholek podvodního vulkánu severně od Azorských ostrovů. K objevu došlo během expedice, při které mapují hlubinné oblasti, o kterých toho víme stále zoufale málo. V tiskovém prohlášení NOAA uvedl, že vědci nejsou zatím schopni zcela jasně určit původ těchto děr. Tudíž ani způsob, jak byly vytvořeny.
Hloubení organismy a další bádání
Dle jejich hypotézy mohly být ale vyhloubeny organismy žijícími v těchto sedimentech. Případně jde o pozůstatek živočicha, který se v hlubinách živí něčím drobným a žije pod povrchem. „Skutečný původ děr však stále zůstává záhadou,“ uzavřela zatím vládní organizace toto bádání. Národní úřad pro oceán a atmosféru je vládní agentura Ministerstva obchodu varující před rizikovým počasím a mapující jak moře, tak i oblohu.
Dlouhodobým cílem úřadu je informovaná společnost, která informace o oceánech, atmosféře a pobřeží a jejich postavení v globálním ekosystému využívá pro hospodářský rozvoj. Agentura má porozumět změnám životního prostředí Země a zachovávat a spravovat pobřežní a mořské zdroje. Poskytuje proto data a předpovědi pro počasí a významné události spojené s oběhem vody. Patří sem hlavně informace o bouřích, suchu a povodních.