Česnek a jeho pozitivní účinky při léčbě běžných onemocnění zná snad každý. Tento druh zeleniny má ovšem daleko větší účinky, než jen při boji s chřipkou.
Česneku se také říká „židovská vanilka“ a jde o jednu ze základních složek české kuchyně. Minimálně topinka bez česneku není zkrátka to pravé. Svým složením je tato zelenina naprostým zázrakem. Obsahuje jak bílkoviny a sacharidy, tak na 400 dalších aktivních prvků. Patří sem minerály, vitamíny i organické kyseliny. Tento soubor prospěšných látek vede k plné a vyladěné funkci celého lidského organismu. Co když si ho tedy dáme denně?
Látky proti bakteriím
Jednou ze složek česneku je také látka alicin. Ten se uvolňuje během jeho krájení nebo drcení a při zahřátí se rychle rozloží. Právě z toho důvodu se doporučuje konzumace česneku v syrovém stavu, protože o alicin nepřicházíme. Obecně má silné antiseptické účinky, bojuje s grampozitivními i gramnegativními bakteriemi, zabraňuje jejich vzniku a redukuje šíření dalších. Na rozdíl od umělých antibiotik zabíjí pouze škodlivé bakterie.
Farmaceutické přípravky totiž z těla odstraňují téměř vše – tedy jak negativní, tak pozitivní mikroorganismy. Tím dochází k narušení mikroflóry a vzniku střevní dysbakteriózy. Každodenní konzumace česneku vás tak ochrání před salmonelou i patogeny jako tuberkulózou, úplavicí nebo herpes virem. Ten samý alicin velmi účinně pečuje také o celý kardiovaskulární systém. Denním stroužkem česneku tak posilujete cévy a krevní oběh.
Ten věčný cholesterol
O 10 % také snižujete koncentraci špatného cholesterolu v krvi. Následkem toho dochází k redukci rizika trombózy, mrtvice a srdečního infarktu. O snížení krevního tlaku ani nemluvě. Zvláštní pozornost si zaslouží použití česneku každý den na léčbu cukrovky, především 2. typu. Česnek je totiž schopen snížit koncentraci cukru v krvi asi o 25 %. Současně s tím zpomaluje proces štěpení inzulinu, ke kterému dochází přímo v játrech.
Obecně je považován za jeden z nejlepších přírodních prostředků proti virovým onemocněním, a to i díky vynikající metodě prevence. Dle opakovaných výzkumů vám jeho každodenní příjem redukuje výskyt obyčejného nachlazení o více než 60 %. Pokud vám nevadí jeho typická vůně, zkrátíte si případné probíhající nachlazení asi o 70 %. Antivirový efekt vychází z vysokého objemu sirných sloučenin a posílení imunitního systému.
Zbraň proti více typům rakoviny
Síra, selen a další látky z česneku také odstraňují volné radikály, navíc dovedou ničit i rakovinné buňky. Dlouhodobým užíváním této zeleniny si snížíte samotné riziko vzniku rakoviny o 20 %. Týká se to hlavně rakoviny žaludku, jater, prsu a tlustého střeva. Když ještě nebylo na výběr z širokého spektra antihelmintik, používal se česnek zcela běžně proti mnoha parazitům, červům či motolici jaterní. To vše díky vysokému obsahu fytoncidů.
Nelze ignorovat ani jeho prospěšnost při vašich snahách o štíhlou linii. Vyzdvihují ho jak experti na výživu, tak i ti, kteří se jen chtějí zbavit několika kil navíc. Bez rizika lze denně pozřít 2–5 gramů syrového česneku, tedy 1–3 stroužky. Větší množství povede k trávicím problémům, více jak 8 stroužků i k vnitřnímu krvácení. Neužívejte ho nalačno, dráždí žaludeční sliznici. Neberte si ho také na noc, naruší vám spánek a je silně močopudný.