Mnoho vlasových doplňků a produktů slibuje, že vám jejich používání zajistí dlouhé a lesklé vlasy. Otázkou však je, zda pro tato tvrzení existují vědecké důkazy.
Řídké, lámavé a vypadávající vlasy trápí nejenom muže, ale také mnoho žen. Přesto, že na trhu je velké množství kúr, sér a doplňků, které slibují bohatou hřívu takřka přes noc, většinou nefungují. Dle výzkumů existuje jen několik látek, který mají na růst vlasů prokazatelný vliv. Léčba je však zdlouhavá, často finančně náročná a nikdy není zaručeno, že bude fungovat.
Co ovlivňuje růst vlasů
Většině lidí rostou vlasy každý měsíc asi o půl centimetru. Rychlost růstu závisí na věku, pohlaví, hormonech i zdravotním stavu. Přesněji řečeno, délka vlasů závisí na době, kterou vlasy stráví v anagenní fázi růstového cyklu. Čím déle jsou vlasy v této fázi – což je většinou dáno geneticky – tím delší narostou.
Jak urychlit růst vlasů
Růst vlasů závisí na potřebách a případných nedostatcích každého člověka, proto je univerzální rada problematická. Obecně mají ale dobrý vliv následující procedury a přípravky:
Doplňky stravy
Růst vlasů podporují obzvláště dva vitamíny, a to vitamín D a vitamín E. Mezi další užitečné doplňky patří kolagen bohatý na bílkoviny, melatonin a některé rostlinné sloučeniny. Je ovšem potřeba nejdříve zjistit, které vitamíny tělu skutečně chybí. Testování před užíváním doplňků stravy je důležité nejen proto, aby nedošlo k předávkování určitými vitamíny (což může v některých případech způsobit vypadávání vlasů), ale také proto, že léčba jejich nedostatku může vypadávání vlasů zvrátit.
Topické produkty
Existuje řada sér pro růst vlasů, při jejich výběru se zaměřte na ty, které obsahují minoxidil. Tato látka má prokázanou schopnost obnovovat růst vlasů a zpomalovat jejich vypadávání. Působí vazodilatačně, což znamená, že rozšiřuje cévy a dodává tak do vlasových folikulů více krve bohaté na kyslík.
Minoxidil také pomáhá zvětšovat velikost vlasových folikulů, což podporuje růst silnějších a pevnějších vlasů. Výsledky se však plně projeví až po šesti měsících až roce léčby, po jejím ukončení se navíc vlasy pomalu vracejí do původního stavu.
Světelná terapie
Světelná terapie je neinvazivní, bezbolestná, bez vedlejších účinků a má velmi dobré výsledky. Červené světlo, které je vlastně druhem laseru, může zvýšit růst vlasů u těch, kteří plešatí nebo trpí jejich vypadáváním. Její výsledky však nejsou konzistentní, u některých lidí se kýžený efekt bohužel nedostaví.
Pokročilejší ošetření
Zatímco výše uvedená ošetření lze provádět doma, ošetření v ordinaci mohou být účinnou volbou buď samostatně, nebo jako doplněk k jiným prostředkům pro růst vlasů. Například ošetření plazmou bohatou na krevní destičky (PRP), která se nejčastěji používá k omlazení pleti, lze použít i na pokožku hlavy. Pacientovi se odebere vlastní krev a izoluje se z ní plazma, která se poté vstříkne do pokožky hlavy.
Nejedná se však o jednorázové ošetření a léčba v průměru trvá 6 až 12 měsíců, kdy se ošetření provádí jednou měsíčně a následně se každých několik měsíců provádí udržovací sezení. Další možností, jak podpořit vlasový růst, jsou injekce růstového faktoru, které jsou podobné PRP, ale nepoužívají krev.
Jak předejít vypadávání vlasů
Přestože neexistuje žádný kouzelný recept na okamžitý růst vlasů, můžete podniknout určité kroky, které vám pomohou o vlasy pečovat. Ideální totiž je, když vypadávání vlasů předejdete:
- Pečujte o vlasy: Udržujte pokožku hlavy zdravou, vyhýbejte se tepelnému stylingu a často se nechávejte stříhat, abyste omezili lámání.
- Zaměřte se na stravu: Součástí zdravé vlasové stravy jsou libové bílkoviny, zelená listová zelenina, ořechy, bobulovité ovoce a luštěniny, protože obsahují základní živiny pro růst vlasů.
- Doplňky stravy: Zařaďte doplňky stravy, které obsahují biotin, rybí tuk, vitamíny C, B, E a D, železo, omega-3 a mastné kyseliny.