Letecká doprava je stále tou nejbezpečnější formou dopravy vůbec. Přesto existuje možnost, že letadlo havaruje. Je tedy vhodné vědět, jak se zachovat a zvýšit svou šanci na přežití.
Stále existuje poměrně dost lidí, kteří odmítají cestovat letadlem, případně jej využijí jen s velkým sebezapřením, protože se obávají smrtelné katastrofy. Navzdory filmovým trhákům je ale havárie letadla velmi nepravděpodobná. Ještě menší je riziko, že se bude jednat o nehodu, při které někdo skutečně zahyne. A možnost, že při ní zemřete vy, je srovnatelná s pravděpodobností, že do vás udeří blesk. Pokud ovšem chcete tuto šanci ještě snížit, mohly by vám přijít vhod následující tipy, jak pád letadla přežít.
Před letem a během letu
Pokud se stanete účastníkem letecké nehody, máte poměrně dobré šance na přežití. Tyto šance se ovšem snižují, pokud nemáte ani tušení, jak se v případě nouzové situace zachovat. Podle statistik mohla být až 1/3 všech úmrtí při leteckých nehodách v minulosti odvrácena, kdyby cestující věděli, co mají dělat, a zachovali se správně.
- Zmapujte terén: Při nástupu do letadla a po usazení na své místo se rozhlédněte, zjistěte, kde jsou únikové východy a spočítejte si, kolik řad sedadel vás od nejbližšího východu dělí.
- Vyberte si sedadlo: Vzhledem k tomu, že nemůžete předem vědět, kde vznikne problém, je náročné určit, které místo v letadle je nejbezpečnější. Častým tipem je vybrat si sedadlo do uličky. Ideálně v zadní části letadla (v posledních 5 řadách), kvůli blízkosti zadního nouzového východu.
- Vhodně se oblékněte: Vyhněte se umělým materiálům (při požáru se škvaří), nenoste sandály, vysoké podpatky ani pantofle (špatně se v nich utíká).
- Věnujte pozornost bezpečnostní instruktáži: Když letušky před letem dávají bezpečnostní instruktáž, vnímejte je. Prostudujte také bezpečnostní kartu u sedadla.
- Vyzkoušejte pásy: Je důležité, abyste byli připoutaní, když připoutaní být máte. Stejně tak je ale důležité vědět, jak pás v případě nouze rychle rozepnout. Párkrát si to proto vyzkoušejte.
- Pravidlo plus tři, minus osm: K nejvíce nehodám dochází při vzletu a při přistání, tedy v prvních 3 a v posledních 8 minutách. Buďte v této době ostražití.
- Použijte příruční zavazadla k podložení nohou: Příruční zavazadlo si dejte pod sedadlo před vámi, nikoli do přihrádky nad hlavou. Nohy vám při případné havárii nebudou létat dopředu a dozadu a sníží se šance, že si je zlomíte.
Během havárie a evakuace
Ve většině případů budete vědět, že letadlo havaruje, dříve, než se tak skutečně stane. Palubní posádka bude pravděpodobně vydávat pokyny, poslouchejte je a pozorně je sledujte. Znovu se zaměřte na únikové východy.
- Připravte si okolí: Zavažte si boty. Oblékněte si bundu. Použijte měkké předměty k ochraně hlavy a také holení a kotníků.
- Zaujměte bezpečnostní pozici v předklonu: Tento krok je velmi důležitý, protože chrání vaši hlavu, krční páteř, ale i nohy před zraněním.
- Nasaďte si masku: Pokud se v kabině sníží tlak, nasaďte si okamžitě kyslíkovou masku, teprve poté pomáhejte ostatním (včetně dětí). V bezvědomí nikomu nepomůžete.
Po havárii
Přežili jste pád letadla, teď se z něj musíte dostat a počkat na záchranné složky.
- Postupujte podle pokynů: Letová posádka je vyškolena a ví, jak postupovat. Poslouchejte je a řiďte se jejich pokyny.
- Okamžitě vystupte: Úmrtnost se výrazně zvyšuje po prvních 90 sekundách po pádu letadla. Řiďte se pokyny palubní posádky, ale pokud je omráčená nebo mrtvá, nečekejte. Dostaňte se co nejrychleji z letadla.
- Držte se při zemi: Pokud vidíte nějaký kouř (nebo letadlo viditelně hoří), snažte se držet při zemi.
- Nafoukněte vestu: Pokud jste přistáli na vodě, nafukujte záchrannou vestu až venku, pokud ji nafouknete uvnitř letadla, bude se vám hůře vystupovat.
- Vzdalte se od letadla: Nezůstávejte v těsné blízkosti letadla, držte se ale na dohled, ať vás najdou záchranáři.
- Pomozte ostatním: Pokud je někdo zraněn a vy jste schopni mu pomoci, udělejte to.
Jaký další tip na přežití pádu letadla byste na seznam přidali?